Technologia 3D znajduje zastosowania w wielu gałęziach przemysłu. Coraz więcej przedsiębiorstw korzysta z profesjonalnych skanerów i drukarek 3D, w powszechnym użyciu są również maszyny CNC. Nawet jeśli dane przedsiębiorstwo nie dysponuje własnym skanerem, również może wykorzystywać techniki skanowania 3D. Wystarczy skorzystać z usług firmy zajmującej się wykonywaniem profesjonalnych skanów. Oferta takich firm nie obejmuje jednak wyłącznie dokonywania pomiarów. W ofercie znajdują się także usługi związane m.in. z inżynierią odwrotną i tworzeniem dokumentacji CAD 2D i 3D.

Czym jest inżynieria odwrotna?

kondensatory tantaloweInżynieria odwrotna, zwana także wsteczną, jest procesem odtwarzania, a niekiedy także wytwarzania dokumentacji projektowej dla rzeczywistych obiektów, albo ich części. Przymiotnik „odwrotna” jest tutaj jak najbardziej na miejscu, ponieważ proces tworzenia jest w tym przypadku odwrotny do tradycyjnego procesu produkcyjnego, w którym to najpierw mamy projekt, a na jego postawie tworzymy przedmiot.

Tworzeniem dokumentacji projektowej zajmują się te same firmy, które dokonują pomiarów za pomocą skanerów 3D. Świetnym przykładem jest tutaj firma Evixscan, która jest również producentem profesjonalnych skanerów 3D, zatem dokonuje pomiarów z wykorzystaniem własnych urządzeń. Usługę może wykonać zarówno we własnym laboratorium pomiarowym, jak i w firmie klienta. Profesjonalne skanery 3D zapewniają wysoką dokładność pomiaru oraz stosunkowo krótki czas pozyskiwania skanów.

Usługi w dziedzinie inżynierii odwrotnej

W ramach inżynierii odwrotnej możliwe jest stworzenie parametrycznych modeli CAD różnej wielkości. Najczęściej dochodzi do odtwarzania dokumentacji technicznej skanowanego obiektu oraz rekonstrukcji modelu CAD na podstawie danych uzyskanych w procesie skanowania 3D (przydatne są również wszelkiego rodzaju szkice). Modele 3D są kompatybilne z każdym oprogramowaniem CAD, a uzyskane w ten sposób projekty można modyfikować na podstawie istniejącego obiektu.

Plik CAD uzyskany na podstawie skanów 3D pozwala na przygotowanie procesu technologicznego i stworzenie pełnej dokumentacji. Może być również wykorzystany w większym projekcie.

Od fizycznego modelu do pliku CAD

Realny przedmiot jest punktem wyjścia do utworzenia pliku CAD. Do czego taki plik (model) można wykorzystać? Inżyniera odwrotna pozwala m.in. na zrekonstruowania uszkodzonych części i elementów, do których nie posiadamy żadnej dokumentacji. Dzięki niej możliwe jest poprawne dopasowanie produktu do istniejącego kształtu, np. protezy do kończyny. W ramach inżynierii odwrotnej tworzy się również zamienniki bądź udoskonalone wersje obiektów istniejących w rzeczywistości. Inżynieria odwrotna wykorzystywana jest również w muzealnictwie, np. do tworzenia wiernych kopii rzeźb i zabytkowych przedmiotów oraz ich archiwizowania. Oczywiście inżynieria odwrotna może mieć również znaczenie w kontroli jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!