W sytuacji, która zagraża zdrowiu lub nawet życiu człowieka, często pojawia się panika, która odbiera możliwość logicznego myślenia. Szczególnie w przypadku naprawdę niebezpiecznych wypadków takich jak pożar bardzo ważne jest to, by wiedzieć, jak należy wtedy postępować. Dzięki temu nawet pod wpływem adrenaliny każdy będzie widział, co zrobić, by uratować swoje życie, a może nawet innych ludzi, którzy znajdą się w niebezpieczeństwie.

Zasady, które mogą uratować życie w trakcie pożaru

Bardzo ważne jest to, by zdawać sobie sprawę z tego, że czasem nawet pozornie nieistotne sytuacje mogą uratować czyjeś życie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ogień to jeden z najgroźniejszych żywiołów. Dlatego niezwykle istotna jest znajomość najważniejszych zasad postępowania w trakcie pożaru. Jednak warto pamiętać o tym, że czasem znajomość tylko teorii może nie być wystarczająca. W związku z tym należałoby wziąć udział w praktycznym szkoleniu przeciwpożarowym, które jest organizowane przez specjalistów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: gpsbhp.eu/oferta/praktyczne-szkolenia-ppoz.

Reaguj szybko

W trakcie pożaru bardzo ważna jest szybka reakcja. Warto także pamiętać o tym, by nie kierować się wielkością budynku, w którym rozprzestrzenia się ogień. Jeżeli jest wykonany z łatwopalnych materiałów, to płomienie mogą odciąć drogę ucieczki w ciągu zaledwie kilku minut.

Korzystaj z odpowiednich sprzętów

W każdym budynku znajduje się określona ilość gaśnic. Zatem w razie pożaru nie można bać się ich używać. Oczywiście bardzo ważne jest to, by wiedzieć, jak należy to robić. Jednak te informacje można zdobyć na szkoleniu przeciwpożarowym. Przed zastosowaniem gaśnicy bardzo ważne jest jednak to, by realnie ocenić sytuację. W przypadku gdy płomienie są już zbyt duże, to często najlepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie tego zadania profesjonalistom.

Zawiadom właściwe służby

Bardzo ważne jest to, by po zauważeniu pożaru, powiadomić odpowiedni służby. Dzięki temu straż pożarna będzie mogła szybciej rozpocząć gaszenie płomieni, ale też odpowiednio zabezpieczy teren, by ogień nie rozprzestrzenił się na pobliskie budynki. Jednak niezwykle istotne jest także to, że służby będą mogły bezpiecznie wyprowadzić zagrożone osoby. W ten sposób mogą ocalić wiele osób. Warto także pamiętać o tym, że ważne jest nie tylko szybkie powiadomienie straży pożarnej, ale również zawiadomienie pozostałych osób, które znajdują się w pobliżu zagrożenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!