Gdybyśmy zapytali jakąkolwiek osobę na ulicy o to, jakie są najbardziej znane polskie kobiety w dowolnych sztukach walki, bez wątpienia każdy wymieniłby Joannę Jędrzejczyk. Polska zawodniczka boksu i kickboxingu, była również pierwszą Polką w organizacji MMA i mistrzynią tej federacji w wadze słomkowej. Mimo że w 2022 roku ogłosiła zakończenie kariery, to jednak wciąż jest obecna w polskim sporcie i często można ją spotkać podczas ważnych wydarzeń sportowych. Teraz jednak sportsmenka chce zająć się swoim własnym biznesem oraz życiem prywatnym. Co jednak warto wiedzieć na temat Joanny Jędrzejczyk? Podpowiadamy.

Kim jest Joanna Jędrzejczyk?

Joanna Jędrzejczyk urodziła się 18 sierpnia 1987 roku w Olsztynie. Przed rozpoczęciem swojej kariery sportowej uprawiała różne dyscypliny, między innymi koszykówkę, piłkę ręczną czy taekwondo. W wieku 16 lat jednak zapisała się na zajęcia z boksu tajskiego do klubu Camel Fight Club i już po pół roku treningów została mistrzynią Polski w boksie tajskim. Joanna Jędrzejczyk jest polską zawodniczką MMA, kickboxingu, a także boksu. Ma na swoim koncie wiele osiągnięć związanych ze wszystkimi tymi dziedzinami. W MMA była między innymi mistrzynią UFC w wadze słomkowej, w boksie tajskim z kolei otrzymała złoty medal Mistrzostw Europy IFMA w 2013 oraz Mistrzostw Świata IFMA w 2013. W 2012 była złotą medalistką zarówno Mistrzostw Świata, jak i Mistrzostw Europy IFMA w kategorii do 57 kg. W 2009 roku oraz 2011 roku otrzymała złoty medal w Mistrzostwach Świata IFMA, a w 2008 roku srebrny medal w Mistrzostwach świata IFMA oraz złoty w Mistrzostwach Europy IFMA. 

W kickboxingu w 2009 roku została mistrzynią świata w wadze piórkowej. W 2010 roku mistrzynią Europy WKF w kategorii 54,50 kg w World King Boxing Federation, a w latach 2010-2011 była mistrzynią świata WKN w kategorii 56,5 kg w kickboxingu. W boksie z kolei otrzymała Mistrzostwo Polski i srebrny medal w 2011 roku w wadze lekkiej. Więcej informacji na temat osiągnięć nie tylko Joanny Jędrzejczak, ale również innych sportowców możemy znaleźć na: blog.etoto.pl

Joanna Jędrzejczak jako pierwsza Polka w UFC

Joanna Jędrzejczyk od 2012 roku zawodowo startuje w MMA. Jako pierwsza Polka zadebiutowała również w UFC. W latach 2015-2017 Joanna Jędrzejczyk każdego roku zdobywała mistrzostwo UFC w wadze słomkowej. W 2015 roku zdobyła pierwsze miejsce w rankingu kobiet P4P. W 2015 roku z kolei została zawodniczką roku według Bloodyelbow.com, a w 2012 roku otrzymała złoty medal w ALMMA 18 w kategorii do 55 kg. 11 czerwca 2022 roku podczas UFC 275 w Singapurze odbyła swoją ostatnią rewanżową walkę z Chinką, którą przegrała przez nokaut w drugiej rundzie. Po tej walce ogłosiła decyzję o zakończeniu kariery sportowej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!