Od winnic starożytnego Rzymu po magazyny wina, które znajdują się w nowoczesnych sklepach, wino od niepamiętnych czasów odgrywa centralną rolę w społeczeństwie. Oto kilka rzeczy, o których nigdy nie wiedziałeś o historii wina, od muzeum w Nadrenii po spekulacje lub prohibicję, a jeśli chcesz spróbować pysznych dań z dodatkiem wina – zajrzyj na blog kulinarny https://lifesherbs.pl/ i wzbogać catering domowy o ciekawe i inspirujące przepisy kulinarne.
Najstarsza nieotwarta butelka wina ma 1700 lat!
We wczesnych latach IV wieku naszej ery Konstantyn Wielki nawracał Cesarstwo Rzymskie na chrześcijaństwo, Hunowie i Wizygoci walczyli o dominację w Europie Środkowej, a winiarz we współczesnych Niemczech naciskał na to, aby nie otworzyć związanej z tym faktem butelki – która jest obecnie najstarszym nieotwartą na świecie butelką wina.
Odkryta w grobowcu rzymskiego szlachcica w 1867 roku, obok dwóch sarkofagów, „butelka wina Speyer” to szklana amfora, która prawdopodobnie zawiera zdegradowaną mieszankę wina, oliwy z oliwek i ziół. Obecnie wystawiany w Muzeum Historycznym Palatynatu, technicznie nikt nie wie na pewno, że butelka zawiera wino, ponieważ absolutny dowód wymagałby otwarcia butelki.
Rok 121 pne był najwyraźniej bardzo dobrym rokiem
Koncepcja roczników wina sięga niemalże samego trunku. W starożytnym Rzymie pisarz i filozof Pliniusz Starszy pisał obszernie o winie i jego spożyciu, deklarując, że rok 121 pne był wspaniałym rokiem dzięki obfitym zbiorom winorośli o niezwykłej jakości.
Powstałe butelki stały się znane jako rocznik Opimian i choć dzisiaj catering domowy nie może być nimi raczony, to wtedy nadal osiągały wysokie ceny w erze Pliniusza dwa wieki później, chociaż przyznał, że „zostały one zredukowane do konsystencji miodu o szorstkim smaku”.
Osmański sułtan wyruszył na wojnę o swoje ulubione wino
Sulejman Wspaniały jest znany z rozszerzenia dominacji osmańskiej na jedno z największych imperiów w historii, ale jego następca Selim II bardziej interesował się swoimi piwnicami niż żołnierzami. Nazywany „Pijanym Selimem”, przez większą część swojego panowania był skazany na karę, a według legendy jego wielka miłość do cypryjskiego wina pomogła w podjęciu decyzji o inwazji na wyspę w 1570 roku.
W wyniku wojny zginęły tysiące żołnierzy osmańskich, a flota Selima została zniszczona w bitwie pod Lepanto, ale udało mu się zabezpieczyć kilka cypryjskich portów, z których mógł przewozić swój ulubiony rocznik. Zmarł w 1574 roku po pijackim upadku i uderzeniu głową o podłogę.
Louis Pasteur użył wina do odkrycia pasteryzacji
Wkład naukowy legendarnego francuskiego mikrobiologa Louisa Pasteura jest prawie bez precedensu, ale pasteryzacja jest tak synonimem jego nazwiska, że dzieli się jego nazwiskiem. W 1863 roku, na wyraźną prośbę cesarza Napoleona III, Pasteur prawie uratował francuski przemysł winiarski, zdając sobie sprawę, że można sterylizować substancję przez szybkie jej podgrzanie i schłodzenie – a wszystko to dzięki analizie kilku szklanek coraz bardziej czerwonawej substancji, jak później okazało się – było to wino. Jeśli rozkoszujesz się smakiem tego idealnego trunku zapraszamy do sklepu na Wybieramwino.pl!