Żelazo to pierwiastek mający duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ponieważ odpowiada za wiele ważnych funkcji. Dlatego warto dbać o to, by nie zabrakło go w naszej diecie. Niedobór żelaza niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne dlatego warto wiedzieć jak się objawia i co możemy zrobić, by do niego nie dopuścić!

ŻELAZO – PIERWIASTEK NIEZBĘDNY DO ŻYCIA

Jak to już zostało wspomniane żelazo to pierwiastek, który spełnia szereg istotnych funkcji w naszym organizmie. Umożliwia transport tlenu do każdej komórki znajdującej się w naszym ciele. Tlen jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania nawet najmniejszej komórki, więc bez niego praca komórki zostaje zaburzona, przez co dochodzi do wielu dysfunkcji. Żelazo jest również niezbędne do właściwego przebiegu reakcji immunologicznych, produkcji neuroprzekaźników oraz wybranych hormonów. Jak widać pierwiastek ten spełnia wiele ważnych zadań, więc nie warto lekceważyć kwestii jego niedoboru.

NIEDOBÓR ŻELAZA I JEGO KONSEKWENCJE

Niedobór żelaza może wynikać z różnych czynników. Jednym z nich jest utrata krwi w wyniku, m.in. krwawienia z przewodu pokarmowego, choroby nowotworowej, czy stosowania niektórych leków. Kolejną przyczyną jest upośledzone wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego co może mieć miejsce w przypadku resekcji jelit, celiakii, zakażenia bakterią H. pylori, czy operacji bariatrycznych. Niedobór żelaza może wynikać także z niewłaściwej diety, która jest uboga w żelazo. Szczególnie dotyczy to osób, które mają zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek przez co ich jadłospis wymaga większej uwagi (m.in. kobiety w ciąży, młodzież w okresie dojrzewania, sportowcy). Niezależnie jaki czynnik spowoduje niedobór żelaza w naszym organizmie, jeśli do niego dojdzie rozwija się niedokrwistość z niedoboru żelaza. Spowodowana jest ona upośledzoną syntezą hemu, czyli składnika krwinek czerwonych. Niedokrwistość z niedoboru żelaza charakteryzuje się obecnością małych krwinek czerwonych o zbyt małej ilości hemoglobiny. W diagnozie niedokrwistości z niedoboru żelaza konieczne jest wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych. Sygnałem ostrzegawczym powinny być dla nas objawy, takie jak bladość skóry i błon śluzowych, brak energii, problemy z koncentracją, czy duszności. Nie należy lekceważyć tego typu sygnałów ze strony naszego organizmu, ponieważ niedokrwistość z niedoboru żelaza niesie za sobą poważne konsekwencje. Jeśli dojdzie do niej u dzieci, które są na etapie intensywnego rozwoju to skutkiem mogą być zaburzenia rozwoju, problemy z koncentracją i pamięcią, czy obniżony poziom odporności. Bardzo niebezpieczną sytuacją jest niedobór żelaza u kobiet w ciąży, ponieważ może prowadzić do przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji dlatego nie powinniśmy nigdy lekceważyć jej objawów.

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED NIEDOBOREM ŻELAZA?

Bardzo ważną kwestią jest zadbanie o to, by nasza dieta zawierała odpowiedni poziom żelaza. W kwestii bilansowania jadłospisu warto zwrócić się do dietetyka, który zadba o to, by niczego nam nie brakowało. Jeśli zastanawiamy się, gdzie znaleźć specjalistę w najbliższej okolicy, warto skorzystać z wyszukiwarki dietetyków na stronie http://kcalmar.com! Warto zadbać o to, by w naszej diecie znalazły się produkty, takie jak:

• nasiona roślin strączkowych,
• kasze (szczególnie gryczana)
• pełnoziarniste pieczywo,
• orzechy (szczególnie pistacjowe, laskowe),
• migdały,
• warzywa (m.in. szpinak, brokuły, natka pietruszki),
• jajka,
• mięso czerwone.

Żelazo to pierwiastek, który występuje dość powszechnie w żywności. Żelazo z produktów pochodzenia zwierzęcego (tzw. żelazo hemowe) jest lepiej przyswajalne niż żelazo z produktów roślinnych (tzw. żelazo niehemowe). Przyswajalność żelaza niehemowego można zwiększyć spożywając jednocześnie produkty bogate w witaminę C. Powinny o tym pamiętać osoby na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Jeśli nurtują nas pytania na temat tego jak powinna wyglądać dieta, która dostarcza odpowiednich ilości żelaza możemy zapytać o to dietetyka bez wychodzenia z domu.

2 thoughts on “Niedobór żelaza a nasze zdrowie

  1. warto zadbać o uzupełnienie żelaza… ja przy niedoborach w ciąży musiałam stosować ścisłą dietę i do tego stosowałam jeszcze suplement, bo czułam się naprawdę słabo, a po tym suplemencie wszystko jak ręka odjął 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!