Praca w Szwajcarii – ile można zarobić?

Brak komentarzy

Otwarcie na rynki europejskie i coraz większa specjalizacja na rynku pracy powodują, że zdecydowana część pracowników deklaruje się jako osoby mobilne i gotowe do poważnych wyzwań zawodowych.

Coraz lepsza znajomość języków obcych i świadomość wartości pracy własnej powodują, że polscy pracownicy gotowi są do wyjazdów zagranicznych, jeśli ich praca zostanie odpowiednio wynagrodzona. Płaca uzależniona jest nie tylko od naszych kompetencji i doświadczenia, ale też od sytuacji gospodarczej państwa. Dzięki porównywarce płac na stronie cvspot.pl można sprawdzić, ile zarabia się na podobnym stanowisku pracy w Szwajcarii. Pozwoli to na zorientowanie się, jak różnią się wynagrodzenia w Polsce i Szwajcarii.

Fachowcy

Choć w Polsce brakuje pracowników w tym obszarze i zarobki z roku na rok rosną, za taką samą pracę w Szwajcarii i tak otrzymalibyśmy znacznie wyższe wynagrodzenie. Murarz może liczyć na miesięczne zarobki w ok. 6000 CHF, stolarz w ok. 5500, podobnie jak mechanik samochodowy. Choć cena franka szwajcarskiego spadła, wciąż przeliczając te kwoty na złotówki, powinniśmy mnożyć je przez ok. 3,5, co daje nam wyobrażenie o płacy szwajcarskich pracowników.

Pracownicy usług

Wśród wielu zawodów, które Polacy wykonują za naprawdę nieduże pieniądze, są pracownicy usług. Właściwie na każdym stanowisku zarobki w Szwajcarii są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce. Fryzjerzy zarabiają ok. 4300, pracownicy sprzątający – ok. 3500 CHF, ogrodnicy – 5500 CHF. Także w sklepach i marketach pracownicy zarabiają w okolicy 4000 franków miesięcznie.

Lekarze i personel medyczny

Obiecywane po proteście rezydentów zmiany w finansowaniu służby zdrowia mają doprowadzić do wzrostu pensji lekarzy i obsługi medycznej. Wielu  wykształconych pracowników służby zdrowia decyduje się na emigrację. W Szwajcarii młody lekarz zarobi średnio ok. 10000, pielęgniarka ok. 5500, dentysta natomiast prawie 8000 CHF.

Informatycy

Choć zarobki programistów i informatyków w Polsce są naprawdę dobre jak na warunki krajowe, nie oznacza to wcale, że Szwajcaria nie ma czym przyciągnąć specjalistów w tym obszarze. Wystarczy powiedzieć, że dobre na polskie warunki płace oscylują w okolicy szwajcarskiej średniej krajowej.

Inne zawody

Jeśli chcesz sprawdzić, ile zarabiałbyś lub zarabiałabyś pracując na tym samym stanowisku w Szwajcarii, wejdź na stronę cvspot.pl i skorzystaj ze specjalnej wyszukiwarki. Być może zachęci Cię to również do pozostawienia tam swojego CV. Dzięki temu najlepsze szwajcarskie firmy będą mogły zainteresować się Twoimi kompetencjami, a nawet, przy odrobinie szczęścia, otrzymasz ofertę pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!