Rozważając budowę domu, już na etapie poszukiwania działki pod zabudowę warto wziąć pod uwagę dostęp do miejskiej bądź gminnej kanalizacji. Jeżeli takowej brak, a co gorsza, nie występuje ona planach na najbliższe lata, stajemy przed dylematem: w jaki sposób będziemy odprowadzać ścieki z naszego domu? Czy szukać innej działki z kanalizacją, czy decydować się na kosztowne w eksploatacji szambo? A może zainwestować w przydomową oczyszczalnię ścieków?

Co to takiego przydomowa oczyszczalnia?

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie ekologiczne i w dalszej perspektywie czasowej również ekonomiczne, ponieważ nie wymaga stałego wywozu nieczystości. Konieczność stałego opróżniania szamba jest generatorem znacznych kosztów w przypadku szamb: wymaga tego zarówno szambo tradycyjne, jak i szambo ekologiczne. Przydomowa oczyszczalnia natomiast oczyszcza ścieki sama. Dzieje się to za pomocą bakterii w niej żyjących, które żywią się nieczystościami, ale uwaga: wymaga to stosowania takiej chemii czyszczącej w gospodarstwach domowych, która tych bakterii nie zabije. Tak więc pozostają nam do dyspozycji ekologiczne środki czyszczące. 

Pewnym minusem zainstalowania przydomowej oczyszczalni ścieków jest wysoki koszt instalacji. Łatwo jednak wyliczyć, że są to koszty, które wkrótce się zwrócą. Wymaga to jednak wcześniejszego wyłożenia większej ilości pieniędzy.

Plusem przydomowej oczyszczalni ścieków, oprócz braku stałych kosztów wywozu nieczystości (można raz na jakiś czas opróżniać szambiarką zalegające resztki wody), jest możliwość ponownego wykorzystania oczyszczonej wody, np. do podlewania ogrodu. Jeżeli nie chcemy oczyszczonej wody używać do podlewania (nie nadaje się ona do spożycia), możemy legalnie odprowadzić ją do pobliskiego zbiornika wodnego, stawu, rowu.

Dodatkowe koszty instalacji przydomowej oczyszczalni w przypadku gliniastej gleby

W przypadku sporej ilości gliny w glebie koszty instalacji oczyszczalni są znacznie wyższe niż przeciętnie. Taka gleba nie wchłania wystarczającej ilości oczyszczonej wody, dlatego wymaga instalacji drenaży rozsączających na działce oraz instalacji studni chłonnej, co znacząco podnosi koszty instalacji. Staje się to sporym problemem, kiedy w pobliżu nie ma zbiornika wodnego, do którego można spuścić niepotrzebną wodę, nie jest to jednak niemożliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!