Wybierając konkretną ścieżkę zawodową, warto zastanowić się nad tym, jak najlepiej się przygotować do wykonywania swoich obowiązków. W pracy opiekuna medycznego jest to bardzo istotne, ponieważ oprócz odpowiedzialności za własną karierę, dochodzi jeszcze odpowiedzialność za losy drugiego człowieka — często fizycznie zależnego od swojego opiekuna.

Jak przygotować się do pracy za granicą?

Gdy chodzi o pracę jako opiekun medyczny Śląsk jest zdecydowanie jednym z miejsc, w których najczęściej kształci się kobiety do tego zawodu, by mogły realizować się w Niemczech. Jest tam bardzo duże zapotrzebowanie na opiekunki dla seniorów. Jeśli Twoim zamiarem jest ukończenie odpowiedniej szkoły, aby zdobyć kwalifikacje i wyjazd do Niemiec, by na tym zarabiać, to z pewnością jest to bardzo dobry pomysł. Musisz jednak podjąć tę decyzję odpowiednio wcześnie, aby zdążyć się przygotować. Przede wszystkim bardzo ważne dla Ciebie będzie zdobycie jak najlepszych ocen i porządne nauczenie się swojego zawodu w szkole. Oprócz tego musisz również szlifować swój niemiecki. Będzie dobrze, jeśli uda Ci się równocześnie uczęszczać na intensywny kurs niemieckiego z native speakerem, który ułatwi Ci porozumiewanie się nie tylko ze swoim pracodawcą, ale również z seniorami, którymi będziesz się zajmować.

Jak psychicznie przygotować się do tego zawodu?

Opiekun medyczny Śląsk to w tym rejonie Polski bardzo chętnie wybierany przez młode osoby zawód z uwagi na perspektywy jakie daje on nie tylko w kraju, ale i za granicą. Podejmują go zwykle osoby o wysoko rozwiniętej empatii, bardzo czułe na ludzką krzywdę. Niestety, muszą one przygotować się psychicznie na tę pracę — a konkretnie na rozdzielanie jej od spraw osobistych. To ważne, aby swoich frustracji czy gorszego nastroju nie przenosić na podopiecznych. Szalenie istotne jest także to, aby nie angażować się zbytnio emocjonalnie w problemy seniorów. Należy umieć również oddzielić godziny pracy od czasu prywatnego, co bywa trudne, szczególnie gdy się mieszka w domu u seniora, którym się zajmuje.

Osoby, które planują pracować jako opiekunka seniora, powinny zatem popracować nad własną asertywnością — być może dobrym rozwiązaniem będą sesje z coachem lub terapeutą, którzy wzmocnią poczucie własnej wartości i pokażą, jak pomagać ludziom w sposób najlepszy dla nich, ale równocześnie nie czuć się przytłoczonym problemami, które spotykają ludzi, z którymi będzie się miało wówczas do czynienia. Z pewnością jest to praca bardzo satysfakcjonująca i dająca dużo więcej niż tylko pieniądze. Trzeba tylko umieć się w niej odnaleźć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!