Każdy z nas ma wrodzone predyspozycje, dzięki którym łatwiej jest odnaleźć się w poszczególnych zawodach, niż kolegom z pracy. Kariera dziennikarza rozwinie się szybciej, gdy jedną z kompetencji będzie łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Umiejętność planowania działań będzie przydatna w logistyce, a umiejętność negocjacji w pracy handlowca. W jakim zawodzie przyda się ścisły umysł?
Jakie kompetencje przy ścisłym umyśle?
Umysł ścisły to przede wszystkim umiejętność dobrej organizacji pracy, precyzja w działaniu i zdolność logicznego myślenia. Jeśli oferty pracy znalezione np. w serwisie internetowym Pracuj.pl mówią, że pracodawca poszukuje kandydatów o takich cechach, śmiało na nie odpowiadaj, jeśli mówi się o Tobie „umysł ścisły”.
Im bardziej dana praca będzie odpowiadać Twoim predyspozycjom, tym mniejszym wyzwaniem okażą się kolejne zadania. Nie musisz też obawiać się, że pewnego dnia praca zacznie Cię przerastać, a obowiązki przytłaczać.
Praca dla umysłu ścisłego
Naszą listę zawodów, w których ścisły umysł będzie dużym atutem, otwiera lekarz. Stawianie diagnozy i opieka nad pacjentem nie będą stanowiły większych problemów. Zdolność do racjonalnej analizy sytuacji i umiejętność planowania kolejnych kroków pomogą w rozwoju kariery. Jej rozpoczęcie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania i długoletniej nauki.
Inną propozycją, choć również wymagającą odpowiedniego wykształcenia, jest praca w branży budowlanej i pokrewnych. Ścisły umysł przyda się np. kierownikowi budowy, architektowi lub pracownikowi nadzoru budowlanego.
Nieco mniejsze wymagania odnośnie wykształcenia mają zawody związane z księgowością. Pracownik ze ścisłym umysłem będzie cennym nabytkiem wszędzie tam, gdzie trzeba prowadzić księgi rachunkowe i rozeznać się w wymaganiach stawianych przez urzędy skarbowe.
Prawnik to kolejny zawód wróżący bujną karierę dla osoby ze ścisłym umysłem. Jej wrodzone kompetencje bez wątpienia będą niezbędne do poruszana się w gąszczu paragrafów i przepisów prawa.