Pachołki drogowe to niewielkie elementy, które można bardzo często spotkać na drogach. Odgrywają one bardzo dużą rolę w kwestii zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego. Kiedy oraz gdzie są powszechnie stosowane te stożkowate przedmioty?

Gumowe pachołki – charakterystyka

Te niepozorne elementy można bardzo często spotkać na wielu drogach, autostradach, na parkingach, na poboczach, na stacjach benzynowych oraz na prywatnych posesjach. Co prawda mogą one być wykonane z różnych tworzyw, ale najczęściej spotyka się plastikowe lub gumowe pachołki drogowe. Drugie z nich są znacznie trwalsze i bardziej wytrzymałe, a pierwsze są znacznie lżejsze oraz tańsze.

Cechą charakterystyczną pachołków drogowych jest wyrazisty kolor oraz posiadanie odblaskowych wstawek. Są one skonstruowane w taki sposób, że można je w bardzo szybki i sprawny sposób zmontować oraz zdemontować. Dzięki temu, w razie potrzeby, można je z łatwością przenosić z jednego miejsca w drugie.

Niezależnie od tego, w jakim miejscu zostaną postawione, odgrywają bardzo ważną rolę dla zapewnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Sprawdzają się doskonale zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim.

Ich priorytetowym zadaniem jest oznakowanie miejsc niebezpiecznych, w których często nastąpiła zmiana organizacji ruchu. Dzięki nim ruch na drodze w miejscach utrudnionych może odbywać się płynnie oraz bezpiecznie.

Jako urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego są one oznaczone symbolem U-23.

Gdzie stosuje się pachołek drogowy gumowy?

Pachołki można spotkać powszechnie na drogach o różnym natężeniu ruchu. Znajdują się one w każdym miejscu,

w którym uczestnicy ruchu drogowego powinni zwracać szczególną uwagę na określone niebezpieczeństwo czy na zmianę organizacji ruchu. Dzięki posiadanemu wyglądowi są one z daleka bardzo dobrze widoczne, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Gumowe stożki są powszechnie stosowane do oznaczania terenów, na których są wykonywane roboty drogowe oraz w sytuacjach awaryjnych. Najczęstsze zastosowanie tego typu ostrzegawczych znaków drogowych ma na celu:

  • wyznaczanie stopniowego zwężania jezdni
  • oznaczanie robót szybko postępujących oraz krótkotrwałych
  • zaznaczania progu w trakcie wykonywania nakładek bitumicznych
  • zabezpieczenia świeżo przeprowadzonych prac nawierzchni jezdni, jednak nie większej niż 1 metr kwadratowy
  • wskazywania miejsc szczególnie niebezpiecznych
  • zabezpieczenia świeżo malowanego oznakowania poziomego jezdni
  • wygrodzenia obszaru jezdni wzdłuż pasa wyłączonego z ruchu
  • oznaczenia wyjazdów z posesji

Gumowe pachołki są także wykorzystywane jako oznaczenie miejsc do nauki jazdy. Wyznaczają tam łuki oraz miejsca parkingowe. Są one powszechnie dostępne w wielu rozmiarach, zatem można je idealnie dobrać do potrzeb oraz warunków panujących na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!