Uzależnienie to zaburzenie zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego, polegające na regularnym wykonywaniu konkretnej czynności bądź zażywania określonych substancji (leki, alkohol, narkotyki itd.). Nieleczona choroba może prowadzić do pogorszenia relacji z bliskimi, poczucia odosobnienia, obniżenia samooceny, a także problemów zdrowotnych czy finansowych. Pojęcie „uzależnienie” jest szerokie, ponieważ obejmuje zaburzenia psychiczne, takie jak narkomania, nikotynizm, alkoholizm, lekomania, a także uzależnienia behawioralne, np. nałogowe granie. Jakie są przyczyny i objawy patologicznego hazardu? Na czym polega leczenie uzależnienia od hazardu?
Uzależnienie od hazardu – charakterystyka
Uzależnienie od hazardu to stan, w którym osoba uzależniona odczuwa silną i powtarzającą się chęć grania, co z czasem staje się dla niej główną aktywnością i sensem życia. Patologiczny hazard to rodzaj zaburzenia niewyleczalnego. Oznacza to, że hazardzista nie jest w stanie grać bezpiecznie, a więc nawet w przypadku długiej abstynencji, nałóg wymknie się spod kontroli.
Uzależnienie od hazardu nie dotyczy wyłącznie osób dorosłych. Wraz z rozwojem Internetu, więcej dzieci i młodzieży zaczęło spędzać wolny czas grając w gry w sieci. Jest to niezwykle niebezpieczne zjawisko, ponieważ może wiązać się z problemami zdrowotnymi i psychicznymi, a także zaburzeniami rozwojowymi.
Jakie są objawy uzależnienia od hazardu?
Osoby uzależnione od hazardu zwykle nie zdają sobie sprawy ze swojego problemu, w związku z czym nie dostrzegają, że nałóg przejął kontrolę nad ich życiem. Główne objawy zaburzenia to potrzeba ciągłego grania i podwyższania stawek pieniędzy. Ponadto uzależniony spędza bardzo dużo czasu na graniu, nawet wówczas, gdy wiąże się to z zaniedbywaniem innych obowiązków, rodziny, ze znaczną stratą finansową czy poczuciem wstydu, upokorzenia, złości.
Inne objawy uzależnienia od hazardu to:
– podejmowanie bezskutecznych prób zaprzestania uprawiania hazardu,
– zaniedbywanie innych aktywności,
– kłamanie,
– kradzieże, oszustwa i inne wykroczenia mające na celu zdobycie pieniędzy,
– odczuwanie złości i niepokoju w trakcie abstynencji,
– utrata kontroli nad graniem,
– strata pracy.
Przyczyny uzależnienia od hazardu
Mimo że nie da się jednoznacznie określić przyczyn niekontrolowanego grania w gry hazardowe, nałóg hazardowy może być wynikiem pewnych czynników osobowości. Co może sprzyjać chorobie?
– poczucie samotności,
– obniżona samoocena,
– potrzeba przeżywania silnych emocji, adrenaliny, pociąg do podejmowania ryzyka,
– problemy z budowaniem trwałych relacji,
– odczuwanie nudy i nieumiejętność radzenia sobie ze stanem znudzenia,
– uciekanie w wyimaginowany świat,
– chęć bycia najlepszym, wpływowym, ważnym.
Terapia uzależnień od hazardu – ośrodek leczenia uzależnień
W przypadku osoby uzależnionej od hazardu, nie wystarczy zaprzestać grania w gry. To tylko jeden z pierwszych kroków zdrowienia. Uzależniony powinien skorzystać ze specjalistycznej pomocy. Niezbędna będzie zatem psychoterapia.
Ośrodek uzależnień to miejsce, w którym hazardzista ma szansę skorzystać z kompleksowego leczenia obejmującego między innymi terapię behawioralną, terapię poznawczą, interwencję motywacyjną. Life Haven to zamknięty ośrodek leczenia uzależnień, który warto wziąć pod uwagę. Dlaczego? W trakcie terapii pacjent nauczy się radzić sobie z emocjami, w tym ze stresem, zmieni podejście do swojej osoby, zwiększy pewność siebie, zacznie pozytywniej podchodzić do życia, znajdzie motywację do zmiany swojego zachowania. Zamknięty ośrodek leczenia uzależnień Life oferuje również możliwość integracji z innymi pacjentami, dzięki czemu osoby uzależnione mogą dzielić się ze sobą swoimi doświadczeniami oraz wspierać się w trakcie leczenia nałogu hazardowego.
Osoby potrzebujące pomocy mogą zgłosić się do Ośrodka terapeutycznego Life, mieszczącego się w Neborach w Czechach (7 km. od Cieszyna – woj. śląskie). Wszystkie informacje znajdują się na stronie https://osrodeklife.pl