Pomiar alkoholu nie zawsze wymaga dużej dokładności. Czasem po prostu warto wiedzieć, czy jego zawartość w wydychanym powietrzu nie jest zbyt duża. Do takich zadań nadaje się alkomat przesiewowy, który jest przeznaczony do szybkiego określenia stanu trzeźwości badającej się w ten sposób osoby.

Alkomaty przesiewowe – jak działają?

Zasada działania alkomatów przesiewowych jest bardzo prosta. Urządzenia te – podobnie jak alkomaty ustnikowe – są wyposażone w czujnik, którego zadaniem jest szybkie zbadanie stanu trzeźwości danej osoby. Urządzenia te nie korzystają z klasycznych ustników. Badanie jest przeprowadzone bezdotykowo, czyli najczęściej w odległości 4 – 5 cm. Zadaniem osoby badanej jest wdmuchnięcie powietrza do specjalnego otworu, wewnątrz którego znajduje się czujnik wraz z układem pomiarowym.

Dzięki skróceniu procesu pomiarowego do minimum alkomat przesiewowy może być wykorzystany m.in. podczas:

  • kontroli drogowych,
  • badania dużej liczby osób (np. kierowców, pracowników),
  • wyrywkowego badania trzeźwości w miejscu pracy.

Czy warto mieć w domu przesiewowe alkomaty osobiste?

Czy alkomat przesiewowy sprawdzi się jako urządzenie pomiarowe do zastosowań domowych? Jak najbardziej. Użytkownik nie zawsze chce znać dokładny (do liczb dziesiętnych lub setnych) wynik pomiaru. Czasem wystarczy po prostu informacja, czy dana osoba może poruszać się za kierownicą, czy też nie. Pamiętajmy, że nie zawsze można oszacować trzeźwość na podstawie czasu, jaki upłynął od momentu spożycia alkoholu. Na szybkość rozkładu tego związku chemicznego w naszym organizmie wpływ ma wiele czynników w tym wiek, masa ciała, ilość spożytego jedzenia oraz obciążenie fizyczne i pora roku.

Warto też zauważyć, że przesiewowy alkomat osobisty jest już standardowo wyposażony w wyświetlacz LCD. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, czy faktycznie wytrzeźwieliśmy, czy też nasz stan jest trudny do jednoznacznego zweryfikowania.

Dlaczego alkomaty przesiewowe są wygodnym narzędziem pomiarowym?

Przesiewowy alkomat osobisty to jedno z najlepszych i najwygodniejszych urządzeń pomiarowych. Dlaczego?

  • Urządzenie skraca czas pomiaru do zaledwie kilku bądź kilkunastu sekund.
  • Odczyt pomiaru dzięki wbudowanemu wyświetlaczowi LCD jest w miarę jednoznaczny.
  • Posiadacz alkomatu ma pewność, że nie siądzie za kółkiem w stanie nietrzeźwości.
  • Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca. Można je z łatwością trzymać w dłoni.

Reasumując, alkomaty przesiewowe to idealny sprzęt do indywidualnego i domowego użytku, który zapewnia użytkownikowi komfort i bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!