Wybór najlepszego wózka widłowego może nie być tak prostym zadaniem, jakim wydaje się początkowo. Aby wybrać odpowiedni produkt, warto kierować się pewnymi kryteriami i dokładnie je sprawdzić. Istotna staje się m.in. wytrzymałość i rodzaj napędu wózka widłowego. Marka też nie jest bez znaczenia.

Jak wybrać wózek widłowy? Podstawowe kryteria

Wózki widłowe występują w wielu odmianach, konfiguracjach i rodzajach. Poszukiwania najlepszego pojazdu należy zacząć od sprawdzenia jakości. W tym celu warto posłużyć się renomą marki. Produkty takie, jak wózki widłowe Still i podobnych marek, które na rynku istnieją już dziesiątki, o ile nie setki lat, wydają się lepszymi propozycjami względem produktów pochodzących w praktyce z dalekiej Azji. Chociaż markowe produkty mogą być nieco droższe, to jednak ich eksploatacja znacznie wolniej prowadzi do zużywania się poszczególnych elementów, a trwałe silniki i pozostałe najważniejsze podzespoły są w stanie funkcjonować przez wiele, wiele lat. Wybór marki to w pewnym sensie także wybór stopnia komfortu dla operatora. Pojazdy znanych firm produkowane są z najwyższej jakości komponentów, wobec czego praca z takimi urządzeniami staje się łatwiejsza i przyjemniejsza dla operatorów.

Istotnym kryterium jest docelowe przeznaczenie. Inny wózek widłowy będzie potrzebny do magazynu wysokiego składowania, a inny pojazd sprawdzi się lepiej w magazynie-chłodni. Przykładowo, w pierwszym przypadku warto zastosować specjalne wózki wysokiego podnoszenia, które mogą operować nawet na poziomie kilkunastu metrów. Występują także w odmianie z boczną kabiną operatora, dzięki czemu zajmują mniej miejsca, co jest istotne z uwagi na wąskie przejścia w korytarzach wysokiego składowania. W drugim przypadku konieczna jest inwestycja w wózki widłowe akumulatorowe, czyli napędzane energią elektryczną. W przeciwnym razie może dojść do zatrucia lub zestarzenia się niektórych produktów żywnościowych.

Rodzaje napędów wózków widłowych

Podobnie jak samochody osobowe, wózki widłowe mogą być zasilane w różny sposób. Istnieją cztery główne rodzaje napędów: silniki wysokoprężne, zasilane olejem spalinowym, silniki niskoprężne – benzynowe lub napędzane gazem LPG, a także jednostki elektryczne. Chociaż niektórzy uważają, że silniki spalinowe są najbardziej wytrzymałe, to jednak najnowsze wózki elektryczne udowadniają, że mogą mieć takie same parametry – np. maksymalny ciężar unoszenia na poziomie aż ośmiu ton. Niewątpliwą zaletą tych pojazdów jest nie tylko brak emisji spalin, ale również bardzo cicha praca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!