W każdym gabinecie stomatologicznym muszą znajdować się materiały służące nie tylko do trwałego, lecz także tymczasowego wypełnienia ubytków w zębach. Plomby tymczasowe zwane powszechnie fleczerami przydają się bardzo często wówczas, gdy dotychczasowe wypełnienie wypadnie w nieoczekiwanym momencie oraz w wielu innych sytuacjach. Kiedy są one stosowane?
Jakie zalety posiada plomba tymczasowa?
Fleczer dentystyczny to wypełnienie tymczasowe zakładane powszechnie w celu ochrony tkanek zębów przed czynnikami zewnętrznymi. Służy on do tymczasowego zamknięcia ubytku w zębie. Tego typu opatrunki są wykonane ze specjalnego materiału i można je w łatwy oraz szybki sposób założyć oraz wyciągnąć z zęba. Każdy wysokiej jakości opatrunek tymczasowy jest:
– trwały – potrafi on przetrwać w zębie przez kilka tygodni mimo częstego szczotkowania zębów oraz spożywania pokarmów,
– nie wykazuje interakcji z lekami oraz materiałami stomatologicznymi,
– posiada neutralny smak akceptowalny przez pacjenta.
Warto pamiętać o tym, że po założeniu takiego opatrunku pacjent nie powinien spożywać posiłków przez około godzinę. Po upływie tego czasu fleczer w zębie twardnieje i pozwala na normalne funkcjonowanie.
Kiedy i po co są zakładane plomby tymczasowe?
Wypełnienia tymczasowe są powszechnie wykorzystywane we wszystkich gabinetach stomatologicznych. Najczęściej są one zakładane na okres kilku tygodni. Ich użycie jest konieczne wówczas, gdy dentysta nie może jeszcze założyć wypełnienia stałego.
Plomba tymczasowa jest dobrym rozwiązaniem wówczas, gdy leczenie zęba nie zostało jeszcze całkowicie zakończone i wymaga kontynuacji na kolejnej wizycie. Jest ona bardzo często zakładana podczas etapowego leczenia kanałowego czy też podczas wybielania martwego zęba. Znajdziesz je w sklepie https://sklep.marrodent.pl/stomatologia/materialy-wypelnieniowe/wypelniena-tymczasowe.html.
Stomatolodzy bardzo często zakładają wypełnienia tymczasowe wówczas, gdy podczas wizyty pacjenta nie można uzyskać odpowiednich warunków zapewniających jakościowe założenie wypełnienia stałego. Są one bardzo dobrym rozwiązanie gdy w zębie utrzymuje się przedłużone krwawienie oraz nie jest możliwe odizolowanie zęba od dostępu śliny.
Takie plomby sprawdzają się doskonale również wtedy, gdy pacjent zgłasza się niezapowiedzianie na wizytę z powodu silnego bólu i zachodzi konieczność zatrucia zęba, a lekarz nie ma czasu na przeprowadzenie pełnego leczenia kanałowego. W powyższych sytuacjach zakładanie ostatecznego wypełnienia kompozytowego byłoby niepotrzebnym kosztem, bowiem na kolejnej wizycie dentysta i tak musiałby je usunąć by móc kontynuować leczenie.
Plomby tymczasowe to produkty o składzie bezpiecznym dla każdego pacjenta. Mogą one być stosowane u dzieci oraz u kobiet w ciąży.
Cześć, jeśli jestem w ciąży to https://dentoclinica.pl/stomatologia-estetyczna może być jakimkolwiek zagrożeniem dla mnie? Może nie powinnam przyjmować środków znieczulających?