Wybór promienników ciepła podczas projektu renowacji domu lub inwestycji deweloperskiej może być przytłaczający ze względu na tak wiele dostępnych opcji. Do wyboru jest szeroka gama stylów – dostosowanych do potrzeb mieszkańców, różnego zastosowania i konkretnego pomieszczenia. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy promiennik do Twojego domu, niezależnie od tego, czy potrzebujesz wariantów kuchennych, łazienkowych, ogrodowych czy też chodzi Ci o zastosowanie promienników ciepła do każdego pomieszczenia. Czytaj dalej, aby znaleźć potrzebne informacje.
Promienniki podczerwieni dla bardziej ekologicznej przyszłości
Z racji tego, że w Polsce podobnie jak i w innych krajach Unii Europejskiej wzmaga się zapotrzebowanie na ekologiczne opcje ogrzewania, a zachęty rządowe zachęcają do zmiany kierunku obniżania emisji, nigdy nie było lepszego czasu na inwestowanie w przyjazne ekonomicznie rozwiązania grzewcze.
To powiedziawszy trzeba przyznać, że promienniki podczerwieni należy uznać za realny i pożądany dodatek dla każdego, kto chce przejść na ekologiczne systemy grzewcze, o czym możesz dowiedzieć się więcej czytając ten artykuł.
Co to jest promiennik podczerwieni?
Promiennik podczerwieni to zasadniczo bardzo nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania domowego, działające w zupełnie inny sposób niż tradycyjne systemy grzewcze, które do ogrzania wykorzystują proces konwekcji.
Promienniki podczerwieni będą ogrzewać obiekt poprzez bezpośredni transfer ciepła, zamiast marnować energię na ogrzewanie otaczającego powietrza.
Biorąc pod uwagę, że są w stanie pracować ze znacznie wyższą wydajnością niż komponenty wykorzystujące konwencjonalne kotły elektryczne lub gazowe, promienniki podczerwieni umożliwiają użytkownikom:
• zmniejszenie ogólnego poziomu zużycia energii,
• potencjalnie obniżenie rachunków za ogrzewanie.
Promienniki podczerwieni z pewnością zyskają na popularności w nadchodzących latach.
Co to jest ogrzewanie na podczerwień?
Aby właściwie zrozumieć różne rodzaje promienników podczerwieni warto zapoznać się przede wszytkim z różnymi rodzajami wymiany ciepła – ogrzewaniem promiennikowym, konwekcją i przewodzeniem.
Promienniki podczerwieni wykorzystują ogrzewanie promiennikowe do bezpośredniego dostarczania ciepła do przedmiotów i ludzi, zamiast podgrzewać powietrze pomiędzy nimi.
Istnieją dwa rodzaje ogrzewania na podczerwień, które można podzielić na „bliskie” i „dalekie”. Ciepło bliskiej podczerwieni występuje z bliska i jest intensywne i może być niebezpieczne. W przypadku ciepła dalekiej podczerwieni ciepło musi być transportowane, aby dotrzeć do określonej przestrzeni ze znacznie mniejszą intensywnością, aby zapewnić bezpieczne ogrzewanie. Jest to rodzaj technologii ogrzewania na podczerwień stosowanej w projektowaniu nowoczesnych promienników i paneli na podczerwień, które cieszą się coraz większą popularnością.
Jak działają promienniki podczerwieni?
Promienniki podczerwieni zasadniczo uwalniają energię podczerwoną, która jest przesyłana w powietrzu, zanim dotrze do obiektu lub osoby. Następnie osoba lub przedmiot pochłania promieniowanie, co prowadzi do wibracji molekularnych i wytworzenia ciepła. Oprócz bezpośredniego nagrzewania obiektu, wibracje te ponownie emitują ciepło z powrotem do przestrzeni, aby je odzyskać.
Chociaż promienniki podczerwieni mogą pracować na zasilaniu olejem lub gazem, w dużej mierze mijałoby się to z ich celem jako ekonomicznego rozwiązania grzewczego. Ponadto zasilanie energią elektryczną znacznie ułatwia życie, dzięki czemu nie są wymagane inwazyjne prace hydrauliczne ani przeróbki sieci rurociągów.