Bogdan TraczykPamiętacie Bogdana Traczyka? Tak, to były prezydent Bielska-Białej. Urzędował w latach 1998-2002 i odszedł ze stanowiska jako prezydent, który w mniemaniu Bielszczan raczej nie zrobił zbyt wiele dla miasta. Jego następcą został Jacek Krywult, który jest obecnie prezydentem (już 3 kadencję).
Pan Bogdan Traczyk powraca do życia publicznego i politycznego ale nie kandyduje już na prezydenta Bielska-Białej. Startuje bowiem z pierwszego miejsca z listy PIS-u jako radny. Jak twierdzi, chce wykorzystać swoje doświadczenie związane z tym regionem aby nasze miasto funkcjonowało poprawnie. Chce między innymi wyjaśnić nie do końca wg. niego jasną i poprawnie przeprowadzoną modernizację Dębowca oraz powrócić do budowy Aquaparku w Bielsku-Białej. Jest przeciwnikiem budowy tak dużego stadionu, z którym miasto boryka się już długi czas i wg. niego inwestycja przerosła nasze możliwości. Były prezydent uważa również, że tak duży stadion będzie świecił pustkami. Opiera swoją tezę na stadionie w Gliwicach, w którym o połowę mniejszy stadion jest w połowie pusty podczas meczów.

2 thoughts on “Bogdan Traczyk “jedynka” na liście PIS-u

 1. Nasze Miasto i ja.
  Naszemu Miastu służę bezpośrednio od 1989 roku. Wcześniej nie miało ono żadnej podmiotowości, a osobowość prawną uzyskało w 1990 roku, więc trudno mówić o Mieście, gdyż wszystko było państwowe. W związku z krótkim artykułem zamieszczonym 15 października b/r na portalu mojebielsko.pl (https://www.mojebielsko.pl/bogdan-traczyk-jedynka-na-liscie-pis-u/ ), w którym napisano, iż w mniemaniu bielszczan raczej nie zrobiłem zbyt wiele dla Miasta, postanowiłem przypomnieć przynajmniej najważniejsze przedsięwzięcia, które dla Niego zrealizowałem i poniżej przedstawiam ich listę.
  1. Utworzenie spółki AQUA i włączenie do niej przedsiębiorstwa wodociągów i kanalizacji bez choćby chwili przerwy w dostawach wody, a nie metodą „Kolei Śląskich”.
  2. Komunalizacja, czyli uzyskanie dla Miasta własności, wodociągów i kanalizacji w taki sposób, ażeby Miasto było głównym właścicielem ujęć wody w Kobiernicach i sieci magistralnej od Kobiernic do Bielska.
  3. W prowadzenie akcji spółki AQUA do obrotu publicznego (na „giełdę”) jako drugiej w Polsce firmy wodociągowej.
  4. Wybudowanie oczyszczalni ścieków w Wapienicy oraz rozbudowa do niezbędnej wielkości oczyszczalni w Komorowicach.
  5. Kanalizacja znacznej części Wapienicy.
  6. Zapewnienie oczyszczania ścieków z osiedli Kopernika, Wojska Polskiego i Polskich Skrzydeł poprzez ich zawrócenie do oczyszczalni w Wapienicy w wyniku wybudowania pompowni ścieków w Starym Bielsku i kolektora tłocznego od pompowni do Wapienicy.
  7. Wybudowanie pompowni wody i magistrali wodociągowej Złote Łany.
  8. Umożliwienie powstania basenu AQUY na Langiewicza poprzez zlokalizowanie pompowni wody Złote Łany w istniejącej obok hydroforni i uwolnienie jej potężnego niedoszłego budynku na inne cele, w wyniku czego mógł w nim powstać basen.
  9. Utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej na ternie Fiata oraz w Wapienicy.
  10. Utworzenie Bielskiego Parku Przemysłowego w Wapienicy.
  11. Umożliwienie powstania specjalnej strefy ekonomicznej w Komorowicach poprzez zmianę koncepcji rozbudowy oczyszczalni ścieków w Komorowicach, co uwolniło kilkanaście hektarów gruntów zajętych wcześniej pod tę rozbudowę i pozwoliło później na lokalizację na nich tej strefy.
  12. Modernizacja stacji uzdatniania wody w Wapienicy, a przede wszystkim wzmocnienie zapory w Wapienicy, co umożliwia jej funkcjonowanie przez następne kilkadziesiąt lat.
  13. Wyeliminowanie Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów z Kęt, poprzez przejęcie zaopatrzenia w wodę tego miasta w wyniku wybudowania kilkukilometrowego odgałęzienia od magistral wodociągowych idących do Bielska, co pozwoliło zmniejszyć koszty funkcjonowania ujęć wody w Kobiernicach, ponoszone przez mieszkańców naszego miasta.
  14. Komunalizacja ZIAD pod Dębowcem, co umożliwiło m/in. powstanie Hali pod Dębowcem.
  15. Utworzenie Bielskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych, a wcześniej uzyskanie środków na ten cel spoza budżetu Miasta, tzn. ze środków prywatnych.
  16. Wybudowanie Obwodnicy Zachodniej na odcinkach od Bohaterów Monte Cassino do Starego Bielska i od Bystrzańskiej do Żywieckiej oraz zaprojektowanie, uzyskanie pozwolenia na budowę i zapewnienie finansowania jej ostatniej części od Starego Bielska do Hulanki.
  17. Rewitalizacja dworca głównego PKP, który do tej pory jest wizytówką Miasta.
  18. Rewitalizacja wnętrza Teatru Polskiego.
  19. Rewitalizacja Placu Chrobrego.
  20. Rewitalizacja placu przed Teatrem Banialuka.
  21. Rewitalizacja bielskiej katedry.
  22. Budowa nowych organów i nowej widowni w Bielskim Centrum Kultury.
  23. Przebudowa skrzyżowania Piastowskiej i 3 Maja, co umożliwiło bezpośredni, nie istniejący przez lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku, dojazd z ulicy Piastowskiej do dworca PKP.
  24. Wymyślenie koncepcji, i zapewnienie warunków jej realizacji, uzyskania środków unijnych na, zrealizowaną w tym roku, rewitalizację kościoła w Aleksandrowicach.

  Można oczywiście uważać, że to jest „niewiele”, ale życzyłbym innym, ażeby udało im się zrobić więcej.

 2. Szkoda, że pisze autor ” w mniemaniu bielszczan niewiele zrobił”. Bez niego i jego działań jako Prezydenta miasta Bielsko-Biała nie byłoby dzisiaj przebudowanego ronda Hulanka , nie byłoby odbudowanej i zrewitalizowanej Starówki bielskiej, obwodnic Bielska-Białej, nowoczesnej kanalizacji,. bardzo znaczącego rozwoju wszelkiej działalności kulturalnej w naszym mieście i wiele. wiele innych prestiżowych inwestycji, których zakończenie zbiegło się z rozpoczęciem i trwaniem kadencji obecnego Prezydenta, którego sztab sprytnie przypisuje dzisiaj jemu. Warto by może przypomnieć niewątpliwe zasługi Pana Traczyka dla Bielska-Białej. Dobrze by było, gdyby jako niewątpliwie najbardziej fachowy radny zasiadał w Radzie Miejskiej, a na pewno nie dałby sobie wmówić bubli w postaci żenujących Uchwał RM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!