Nadchodzi taki moment w życiu każdego człowieka, że chce mieć coś swojego. Jedni wolą zainwestować w mieszkanie, kiedy innym marzy się ładny domek jednorodzinny. Nie da się ukryć, że w drugim przypadku będzie dużo więcej prac do wykonania niż w pierwszym, zanim przyjdzie nam się wprowadzić do nowego lokum. Na początku musimy kupić działkę, na której stanie nasz dom. O czym trzeba wiedzieć przed rozpoczęciem prac budowlanych?

Zakup działki

Posiadanie działki na własność wcale nie oznacza, że będzie mógł tam stanąć nasz wymarzony domek. O możliwościach i warunkach zabudowy decydują dwa niezwykle ważne dokumenty. Są to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku indywidualnie wydane warunki zabudowy dla konkretnej działki. Dlatego jeszcze zanim podejmiesz decyzję o zakupie, zapoznaj się z dokumentem, który znajdziesz do wglądu w urzędzie gminy. Pozyskasz z niego ważne dla Ciebie informacje, czyli jaka jest dopuszczalna powierzchnia i linia zabudowy, kształt bryły budynku i dachu oraz wiele innych wymagań, które zostały odgórnie ustalone przez miejscowy samorząd.

Wybór projektu

Gdy uda Ci się znaleźć idealną działkę, następnym krokiem będzie wybór projektu architektoniczno-budowlanego domu. W tym przypadku wszystko zależy od Twoich wymagań. Możesz wybrać jeden z gotowych projektów, ale możesz zamówić także realizację swojej wizji u uprawnionego architekta. Do tego niezbędny będzie plan zagospodarowania działki określającego usytuowanie budynku, dróg dojazdowych, zieleni, szamba, studni i wielu innych rzeczy. W przypadku zamawiania indywidualnego projektu opracowaniem planu zagospodarowania działki zajmie się jego autor, natomiast w momencie zakupu gotowego projektu zadanie to możemy powierzyć miejscowemu architektowi.

Co dalej?

Następnym krokiem będzie uzyskanie przyłącz na określone w warunkach zabudowy media czy uzyskanie pozwolenia na budowę. Dopiero wtedy będzie można rozpocząć prace budowlane. Przyjdzie nam wybierać materiały budowlane, pokrycie dachowe (np. http://rajbit.pl/) i wiele innych rzeczy. Można pomyśleć również o studni (https://www.studniepolskie.pl/studnie-glebinowe/bielsko-biala/). Jeśli nie do końca znasz się na budowlance i nie masz doświadczenia w budowie domów, koniecznie skorzystaj z pomocy fachowców, którzy doradzą Ci w kwestii materiałów budowlanych i nie tylko. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twój nowo powstały dom jest bezpieczny i nie będzie sprawiał żadnych problemów przez kilkadziesiąt najbliższych lat.

4 thoughts on “Budowa domu – od czego zacząć?

  1. Mnie osobiście kwestie formalności z zakupem działki przerażają… albo przerażały do pewnego momentu. Naczytałem się jak wiele można ukryć i później jak łatwo naciąć się na “minę”. Chociażby właśnie wspomniany plan zagospodarowania terenu, który może sporo namieszać w tym, co może stanąć, a co nie na działce. Poza tym jeszcze kwestia potencjalnych obciążeń nieruchomości i nie do końca przejrzysta historia własności. Długo się wahałem nam zakupem działki pod budowę domu. Nawet bardzo. Pan Józef odradził nam zakup działki, którą wybraliśmy z racji właśnie dużej liczby nieścisłości. Co więcej, zwrócił uwagę na rzeczkę płynącą obok działki i jej nieuregulowany bieg oraz kwestie budowy domu z piwnicą. Uchronił nas przed wieloma błędami, za co jestem mu serdecznie wdzięczny. Dzięki niemu zaoszczędzone pieniądze zainwestowaliśmy w lepsze materiały budowlane, właśnie m.in. firmy Rajbit, i możemy cieszyć się wspaniałym domem z pięknym ogrodem!

  2. Obecnie studnia głębinowa przy domu staje się standardem, coraz słabsze zimy powodują i mniejsze opady deszczu powodują że miesiące letnia stoją pod znakiem suszy. O ile jeszcze w centrum Bielska wodociągi działają dobrze, tym dalej w górę jest z tym coraz gorzej. Obecne ceny za metr studni głębinowej nie są jakieś wielkie, za 200 zł za metr wraz z materiałem przy średniej głębokości 30 metrów, studnia powinna się w miarę szybko zwrócić.

  3. Poza tym do wielu terenów w okolicach Bielska ciężko doprowadzić wodę z wodociągów. W szczególności jeżeli studnia ma zostać wykonana w górskim, trudno dostępnym terenie. W maju 2020 było ogromne zainteresowanie na wykonanie studni w Bielsku czy okolicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!