Pomalowane paznokcie przyciągają wzrok. Jeżeli są one zadbane i mają ładny kształt, stanowią prawdziwą ozdobę kobiecych dłoni. Niestety część kobiet zapomina o pielęgnacji i wykonaniu kompleksowego manicure. W takich sytuacjach podkreślone zostają mankamenty naszych dłoni, a nie to jest naszym celem. O czym należy pamiętać zanim pomalujemy paznokcie?

Piękne paznokcie a dieta

Większość z nas nie może marzyć o silnych i zdrowych paznokciach, kiedy stosowana dieta jest uboga w witaminy i minerały. Warto zdawać sobie sprawę, że szczególnie duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze mamy w okresach silnego stresu. Witaminy i minerały musimy uzupełniać także podczas odchudzania. Składniki, które są szczególnie ważne dla naszych paznokci to:

 • białko,
 • witamina A,
 • witamina E,
 • witaminy z grupy B,
 • cynk,
 • miedź,

Dieta, która pomoże nam w uzyskaniu pięknych paznokci jest bogata w różnorodne warzywa i owoce, ryby morskie, nieprzetworzone produkty zbożowe, takie jak na przykład pełnoziarniste pieczywo, dziki czy brązowy ryż. Dobrze jest również regularnie spożywać pestki i orzechy. Ponadto nie możemy zapominać o prawidłowym nawodnieniu organizmu. Butelka wody mineralnej powinna zawsze znajdować się w zasięgu naszej ręki.

Jeżeli nasze nawyki żywieniowe do tej pory były dalekie od ideału, w momencie, kiedy wprowadzimy zmiany w naszej diecie, z pewnością zaobserwujemy poprawę stanu naszych paznokci.

Nawyki, które korzystnie wpłyną na stan naszych paznokci

Często zdarza się, że same szkodzimy swoim paznokciom. Przykładowo gdy zmywamy lub sprzątamy bez rękawiczek doprowadzamy do wysuszenia delikatnej skóry dłoni. Cierpią na tym też nasze paznokcie, które łamią się i stają się bardziej kruche. Co możemy zrobić, żeby zmienić ten stan rzeczy? Przede wszystkim powinnyśmy zainwestować w:

 • rękawiczki,
 • dobry krem do rąk,
 • odżywkę do paznokci.

Rękawiczki są niezastąpionym gadżetem, kiedy nasze dłonie mają częsty kontakt z detergentami. Zakładajmy je zawsze, gdy zmywamy lub myjemy podłogę. Unikniemy w ten sposób przesuszenia skóry dłoni i uszkodzenia delikatnej płytki paznokcia. Dobry krem do rąk powinien znaleźć się w kosmetyczce każdej kobiety. Jest on niezbędny zwłaszcza, kiedy skóra naszych dłoni ma tendencje do przesuszania. Kremy do rąk często zawierają wiele składników pozytywnie wpływających na stan płytki paznokcia. Kremu możemy używać po każdym umyciu rąk. Sprawdzi się on zarówno na dzień, jak i na wieczór.

Jeżeli szukamy metody, która pomoże nam dodatkowo wzmocnić płytkę paznokcia, warto zainteresować się odżywkami przeznaczonymi do jej pielęgnacji. Współcześnie na rynku mamy ogromny wybór produktów tego typu. Ważnym kryterium wyboru odżywki powinien być jej skład – dobrze kiedy znajdziemy w niej:

 • keratynę,
 • wapń,
 • krzem,
 • magnez,
 • witaminy z grupy B.

Kompleksowy manicure kluczem do zadbanych paznokci

Kiedy nasze paznokcie są już wzmocnione możemy zająć się zabiegami manicure. Niezwykle ważne jest, żeby regularnie usuwać suche skórki, które pojawiają się wokół paznokcia. Cel ten osiągniemy przy pomocy specjalnych preparatów do usuwania skórek. Wystarczy, że będziemy stosować je raz, dwa razy w tygodniu, a nasze paznokcie zaczną wyglądać schludnie. Użycie tego typu produktów jest bardzo proste. Pierwszym krokiem jest odsunięcie skórek przy pomocy drewnianego patyczka. Następnie nakładamy na nie produkt. Czekamy kilkanaście sekund, maksymalnie minutę, po czym dokładnie myjemy ręce przy pomocy ciepłej wody i mydła. Bardzo pomocne w walce z suchymi skórkami jest nawilżanie skóry dłoni. Świetnie sprawdzą się tu różnego rodzaju kremy, oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej jojoba.

Żeby myśleć o malowaniu paznokci, musimy je skrócić i nadać im odpowiedni kształt. Dobrze, kiedy w naszym domowym zestawie do manicure znajdują się:

 • nożyczki do paznokci,
 • cążki,
 • papierowe lub szklane pilniczki,
 • blok do polerowania paznokci.

Kiedy wykonujemy manicure pamiętajmy, żeby do piłowania paznokci używać papierowych lub szklanych pilników. Całkowicie odradzane jest stosowanie pilnika metalowego, który może uszkodzić delikatne paznokcie i doprowadzić do ich rozdwajania. Jeżeli jest to konieczne usuwamy suche skórki przy pomocy cążek przeznaczonych specjalnie do tego celu. Gdy chcemy cieszyć się idealnie gładką płytką paznokcia możemy użyć bloku do jej polerowania. Należy jednak pamiętać, żeby nie wykonywać tego zabiegu zbyt często, gdyż doprowadzi to do uszkodzenia paznokci – staną się one bardzo cienkie i łamliwe.

Wybór lakieru do paznokci

Jeżeli nasze dłonie i paznokcie są wypielęgnowane, czas na znalezienie odpowiedniego lakieru. Współcześnie na rynku kosmetycznym dostępny jest ogromny wybór produktów tego typu np. na evonails.pl. Znajdziemy zarówno lakiery tradycyjne, jak i lakiery o przedłużonej trwałości. Niezwykle ważny jest ich kolor a także zastosowanie ewentualnych ozdób. To jaki lakier wybierzemy związane jest z wieloma czynnikami. Prawdopodobnie inną decyzję podejmiemy wybierając lakier do pracy, inną kiedy wybieramy się na wakacje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!