Prawie 300 lat temu, czyli na początku XVIII wieku, burmistrzem Bielska Białej został bardzo kontrowersyjny człowiek. Nazywał się Baltazar Damek, a jego osobowość była delikatnie mówiąc: “zróżnicowana”. Pan Damek był bankierem, co nie przeszkadzało mu być jednocześnie lichwiarzem. Handlował także nieruchomościami, oraz płótnem.

Dzięki niemu świat usłyszał o Białej. W tamtych czasach liczyła ona zaledwie kilkadziesiąt domów, więc była maleńką mieścinką. Prywatnie Baltazar Damek był bardzo bogobojnym katolikiem, któremu przyszło rządzić ewangelistami – bo takie wyznanie było wtedy w Białej. Bielsko Biała otrzymało prawa miejskie w 1723 roku od Augusta II Mocnego, a Baltazar Damek – jako najbogatszy mieszczanin został mianowany burmistrzem.

Nie rządził jednak sam, ale przy pomocy pięciu rajców – wybieranych demokratycznie. W innej sytuacji, sami mieszczanie nie wybraliby pana Baltazara, ponieważ nie był on zbytnio lubiany. Z jednej strony zwykły lichwiarz, a drugiej człowiek, który rozsławił Bielsko Białą, Baltazar Damek zapisał się w historii miasta.

(foto: http://lipnik-janm.strefa.pl)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!