Niegdyś obowiązkowy, dzisiaj nadal popularny – wydaje się, że język niemiecki nie traci na popularności. Czy jednak nadal jest nam potrzebny? Czy są realne korzyści wynikające z tego, że postawiliśmy właśnie na umiejętności językowe naszych sąsiadów? O tym opowie nam prof. Mariusz Konopny pracujący na stanowisku nauczyciela języka niemieckiego w Bielskim liceum.

Red: Panie Profesorze zapytam wprost: czy warto uczyć się języka niemieckiego?

Prof: Owszem, istnieje naprawdę wiele powodów, dla których warto nauczyć się języka niemieckiego – dzisiaj mam zamiar wymienić kilka z nich dla – dla ułatwienia biorąc pod uwagę różne aspekty i motywację.

Red: Jak się domyślam, pierwszym z nich będą zapewne zarobki?

Prof: Trafił Pan! Otóż dla większości stety bądź niestety nie ma większej motywacji niż bardziej pokaźne konto, a jak się okazuje – język niemiecki może w tym bardzo pomóc. Przytoczę kilka argumentów: Niemcy są drugim co do wielkości eksporterem na świecie, niemiecka gospodarka zajmuje pierwsze miejsce w Europie i jest czwarta na świecie. Ta gospodarka jest porównywalna z gospodarką wszystkich krajów świata hiszpańskojęzycznego, a do tego Niemcy są siedzibą wielu międzynarodowych korporacji. Nie bez znaczenia jest też fakt, że bezpośrednie inwestycje w Niemczech w Stanach Zjednoczonych to obroty rzędu dziesięć miliardów dolarów.

Red: A dodając do tego fakt, że to nasi sąsiedzi… chyba każdy potrafi to pojąć. Co jednak oprócz pieniędzy może nas motywować do nauki tego języka w Bielsku-Białej?

Prof: Może tutaj Pana zaskoczę, ale wiedza.  Niemcy nie mówią po angielsku. To czysty mit. Cenią sobie swój ojczysty język, a inne kraje, także i Polskę on fascynują. A biorąc pod uwagę iż  22 Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, 30 w dziedzinie chemii i 25 w dziedzinie medycyny trafiły do naukowców z trzech głównych krajów niemieckojęzycznych – też o czym świadczy. W tym wielu laureatów otrzymało tę nagrody od swoich krajów na uniwersytetach niemieckich. Niemcy są światowymi liderami w dziedzinie inżynierii- to też może fascynować.

Red: To może teraz z nieco innej beczki – czy nauka niemieckiego jest dla Polaków ciężkim tematem?

Prof: Wręcz przeciwnie. Niemiecki i angielski są podobne. Dużo słów jest podobnych w brzmieniu, ponieważ ze względu na to, że wszystkie języki dzielą tym samym “dziadkiem” lingwistycznym. Na przykład spójrz na te słowa: Haus = house, kommen = come. Zatem skoro angielski tak łatwo „wchodzi” nam do głowy, dlaczego nie popróbować swoich sił i w niemieckim?

Red: A jakie metody nauczania Pan Profesor poleca?

Prof: Przyszło nam żyć we wspaniałych czasach – możliwości nauki języków są niemalże nieograniczone. Możemy to robić indywidualnie korzystając z pomocy naukowych wszech dostępnych – z których oczywiście te najbardziej skuteczne pochodzą  z sieci. Z mojej strony mogę także śmiało polecić http://www.wyjazdy-jezykowe.com/niemiecki/  – gdyż nie ma lepszego sposobu nauki języka niż wręcz zatopienie się w jego kulturze, atmosferze, dialekcie.

Red: Dziękuję za rozmowę Panie Profesorze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!