Ten artykuł jest przeznaczony wyłącznie do celów informacyjnych i naukowych. Ten artykuł nie może i nie powinien zastępować właściwej porady prawnej udzielanej przez odpowiednio wykwalifikowanego prawnika. Jeśli jesteś przedmiotem dochodzenia lub podejrzanym, musisz natychmiast porozmawiać z adwokatem.
Jeśli policja poprosi o udział w teście wariograficznym (lub „wykrywaczu kłamstw”), co powinno się zrobić?
Osoby stające w takiej sytuacji często pytają, czy powinny uczestniczyć w policyjnym teście wykrywacza kłamstw. Chociaż każda sytuacja jest inna, odpowiedź na 99,9% zapytań brzmi „nie, absolutnie nie”. Później adwokaci zwykle zapewniają klientom konkretne porady prawne dotyczące właściwego reagowania na prośby policji, aby nie zaszkodzić swoim interesom ani nie wystawiać się na niepotrzebne ryzyko. Chociaż mogą zaistnieć okoliczności, w których uczestnictwo leży w interesie danej osoby, są to sytuacje:
- rzadkie
- wyjątkowe
- dopracowane
Test wykrywający kłamstwa taki, który realizuje między innymi Instytut Badań Wariograficznych może być realizowany kiedy dana osoba jest przedmiotem dochodzenia, dlatego bardzo ważne jest, aby ta osoba uzyskała odpowiednią poradę prawną od prawnika specjalizującego się w prawie karnym natychmiast, zanim dojdzie do porozumienia lub odmowy udziału w badaniu wariograficznym. Niezastosowanie się do tego może mieć trwałe, poważne i nieodwracalne konsekwencje. Nie można wystarczająco podkreślić znaczenia uzyskiwania konkretnych porad prawnych od odpowiednio wykwalifikowanego prawnika na tym etapie. Jeśli policja osiągnęła etap żądania testu wariograficznego, traktują to poważnie, a każda osoba, której dotyczy prośba o udział, powinna również podejść do tego w ten sposób. Na dobry początek warto zajrzeć na http://www.wariograf.com.pl aby dowiedzieć się więcej na temat samego badania.
Ta dziedzina prawa jest niezwykle skomplikowana, dopracowana i wrażliwa na fakty. Dlatego tylko ci prawnicy, którzy są wysoce wyspecjalizowani i praktykują wyłącznie w prawie karnym, powinni doradzać w tych sprawach po poznaniu wszystkich okoliczności. Aby jeszcze raz podkreślić, artykuł ten nie może zastąpić właściwej porady prawnej i ma na celu zapewnienie pewnych podstawowych zasad prawa oraz perspektywy.
Co to jest test wariograficzny lub wykrywacz kłamstw i dlaczego policja może go zażądać?
„Badanie wariograficzne” jest powszechnie znane jako test „wykrywacza kłamstw”. Prośby policji o udział w takich egzaminach mogą pojawić się w dowolnym momencie. Prośba o udział jest najczęstsza na początku dochodzenia, kiedy policja próbuje uzyskać dowody i opracować teorię sprawy. Oskarżenie o przestępstwo nie jest wymagane, aby policja mogła złożyć taki wniosek. W tym celu policja nie musi nawet uważać tej osoby za „podejrzaną”. Byłoby jednak sprzeczne z intuicją i rzadkością, że policja marnowałaby swój czas i koszty na pozyskiwanie wyników testów od osób, które ich nie interesują. Ujmij to w ten sposób, jeśli policja uznała, że ktoś mówi prawdę, dlaczego potrzebowałaby wykrywacza kłamstw? Zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, czy poprosiłbyś kogoś o wzięcie udziału w teście wykrywacza kłamstw, jeśli mu uwierzyłeś?
Dlatego, gdy ludzie są proszeni o udział w takich testach, są prawie zawsze podejrzanymi lub „osobami zainteresowanymi” – nawet jeśli policja upiera się, że tak nie jest.