Kiedy nadszedł czas, aby wyłączyć piec na lato, czy poświęciłeś czas, aby zrobić to właściwie? Prawdopodobnie najważniejszą częścią wyłączania na lato jest usunięcie wszystkich pozostałości i pelletów. Jeśli w piecu jest wilgoć, resztki pelletów ją wchłoną. Może to powodować powstawanie rdzy, co może prowadzić do kosztownych uszkodzeń.

Jeśli nie wyłączyłeś go prawidłowo lub Twój piec nie był od jakiegoś czasu gruntownie wyczyszczony – powinieneś rozważyć zaplanowanie go przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Zaletą posiadania technika pracującego przy czyszczeniu pieca jest to, że jest on w stanie sprawdzić wszystkie części pieca, które mogą wymagać wymiany lub regulacji.

Oprócz standardowego usuwania popiołu i ogólnej konserwacji, Twój piec na pellet Pruszków drzewny wymaga dodatkowej troski nie tylko o bezpieczeństwo i przygotowanie, ale także o wydajność. Piece na pellet działają na zasadzie sprężonego powietrza, które jest pobierane z układu wydechowego, więc sierść zwierząt, sierść, kurz i kłaczki są stale zasysane. Jeśli wszystkie kanały w piecu nie zostały oczyszczone lub spaliny nie zostały oczyszczone. oczyszczone z zanieczyszczeń – powietrze nie może prawidłowo krążyć.

Zdecydowanie pomocne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi, aby uzyskać więcej informacji na ten temat i dowiedzieć się więcej o swoim piecu na pellet. Jest pełen informacji dotyczących konkretnego modelu, dotyczących prawidłowej konserwacji pieca, najlepszych praktyk i informacji o gwarancji – ale często jest to pomijane.

Niezależnie od tego, czy sam zajmujesz się czyszczeniem swojego pieca na pellet, czy zatrudniasz profesjonalistę – oto, co powinna zawierać lista kontrolna do dokładnego czyszczenia:

-Sprawdź jednostkę pod kątem widocznych wad, popiołu, przebarwień
-Usuń przegrody – wyczyść i zainstaluj ponownie
-Wyczyść i sprawdź wymiennik ciepła
-Usuń drzwiczki/panele dostępowe – odkurz i zainstaluj ponownie
-Oczyść i sprawdź: wymiennik ciepła, wentylator konwekcyjny, wentylator spalania, przełącznik ciśnieniowy/wąż, uszczelki, uszczelki odpowietrzające.

Zdajemy sobie sprawę, że wielu właścicieli pieców na pellet samodzielnie zajmuje się sprzątaniem. Czasami jednak najlepiej pozostawić sprawy profesjonalistom przeszkolonym specjalnie do obsługi.

Niewykorzystany pellet – co z nim zrobić?

Jak zapewne wiesz, pellety drzewne zamieniają się w trociny po nałożeniu wody, ponieważ natychmiast wchłaniają wilgoć i powracają do pierwotnego stanu czystego włókna drzewnego. Czy masz jakieś uszkodzenia opakowania, które przepuściły śnieg lub deszcz – a teraz masz resztki trocin? Nie wyrzucaj go, bo możesz go dobrze wykorzystać! W internecie znajdziesz wiele ciekawych sposobów na to, jak taki pellet drzewny może się przydać – poza ogrzewaniem. Na przykład, czy w Twoim ogrodzie panuje plaga ślimaków? Zachowaj popioły ze spalonego pelletu drzewnego w sezonie grzewczym, aby posypać je wokół roślin. Będzie działać jako bariera przed ślimakami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!