W każdej maszynie specjalistycznej: ładowarce, wozidle, koparce czy równiarce, instaluje się przynajmniej kilka filtrów. Mają one zapewniać optymalne warunki pracy wszystkich układów, a terminy ich wymian są zawsze precyzyjnie określone. Czy powiedzenie, że są najważniejszymi częściami eksploatacyjnymi, jest dużym nadużyciem? Nie.

Po co dbać o filtry?

Pytanie tylko na pozór jest banalne, ponieważ wielu mechaników zajmujących się maszynami specjalistycznymi bagatelizuje terminy wymian płynów. O ile przekroczenie nie jest znaczne, to można jeszcze mieć nadzieję, że producent przewidział taki problem i doliczył pewien „zapas” do okresu eksploatacyjnego. Jeśli jednak mowa o filtrach montowanych w urządzeniach pracujących pod największym obciążeniem, to nawet niewielkie opóźnienia w serwisie mogą mieć realny wpływ na częstość występowania awarii. Wszystkie filtry mają jedno zadanie – mają chronić droższe elementy przed uszkodzeniem oraz zapobiegać dostawaniu się do układów różnych czynników z zewnątrz. Wymieniane zbyt rzadko mogą nie tylko nie spełnić tego zadania, ale wręcz same mogą jeszcze zwiększać obciążenie układu i stać się przyczyną poważnych awarii.

Jaki filtr i kiedy wymienić?

Okresy eksploatacyjne są zawsze podawane przez producenta maszyny. To ważne, ponieważ są one obliczane każdorazowo od początku – nawet jeśli układy są bliźniaczo podobne z różnych urządzeniach, to plan serwisowy zawsze uwzględnia przewidywane zmiany w charakterze użytkowania maszyn czy ich inne parametry pracy. Można oczywiście wymieniać filtry częściej, niż przewiduje instrukcja serwisowa. Warto tak zrobić, jeśli maszyny są wykorzystywane w bardzo trudnych warunkach albo doszło do jakiejś awarii, która mogła przyczynić się do uszkodzenia filtra: dolanie oleju lub paliwa niewłaściwej jakości, usterka mechaniczna albo awaria silnika, przy której mogło dojść do wprowadzenia do obiegu większej ilości opiłków. Często też zmienia się filtry powietrza, jeśli warunki zewnętrzne ulegają okresowemu pogorszeniu (na przykład rośnie zapylenie). Najczęściej filtr wymienia się jednak po upływie 500 mth użytkowania.

Filtr tylko najlepszy

Żeby jakikolwiek filtr był skuteczny, musi spełniać ściśle określone wymagania dotyczące jakości. Musi mieć idealnie dobrany rozmiar, wkład filtrujący powinien zatrzymywać określoną część zanieczyszczeń o określonej wielkości i charakterze, całość musi być odporna na uszkodzenia, a samo mocowanie powinno być absolutnie szczelne. Przede wszystkim więc należy poszukać odpowiedniego modelu filtra. Najczęściej będzie to część oryginalna, a jeśli zamiennik, to wyłącznie sprawdzony, dobrej marki i pochodzący z pewnego źródła. Ponieważ sam dobór filtra jest trudny, to najlepiej posłużyć się profesjonalną wyszukiwarką, taką jak w sklepie https://cogitoeu.pl, dzięki czemu ryzyko zakupu złego filtra spadnie praktycznie do zera. Pozostanie tylko w prawidłowy sposób tę część zainstalować, żeby maszyna znów mogła pracować z pełną wydajnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!