O tym, dlaczego kredyt konsolidacyjny cieszy się coraz większą popularnością, piszemy poniżej. Sprawdź, czy i Ty potrzebujesz tego rodzaju zobowiązania? Na jakich warunkach możesz je uzyskać i jakie korzyści się z tym wiążą? Pamiętaj, że to wyjątkowy rodzaj produktu bankowego, którego istotą wcale nie jest pozyskanie dodatkowych środków pieniężnych. Dowiedz się więcej już teraz. Co to jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak połączenie co najmniej dwóch kredytów w jedno zobowiązanie. Kredyty, które mają ulec konsolidacji, mogą pochodzić z jednego albo różnych banków. “Nowy” bank klienta spłaca posiadane przez niego zobowiązania i tworzy zupełnie nowe, na znacznie lepszych warunkach. Dzięki temu kredytobiorca nierzadko odzyskuje płynność finansową i cieszy się możliwością spłaty comiesięcznej raty bez opóźnień. To jednak nie wszystkie zalety, którymi charakteryzuje się połączony kredyt konsolidacyjny.
Na jakich zasadach udzielany jest kredyt konsolidacyjny?
Bank, który ma połączyć kilka zobowiązań swojego klienta w jeden kredyt, zawsze weryfikuje zdolność kredytową. Chodzi przecież o to, by minimalizować ryzyko kredytowe, a klient był w pełni wiarygodny oraz wypłacalny. Jeśli kredytobiorca posiada zadłużenia bądź opóźniał się ze spłatą dotychczasowych rat, raczej nie ma szans na kredyt konsolidacyjny (znajdź najlepszą ofertę na: https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny ). Czy da się obejść ten warunek? Czy możliwy jest kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności? Okazuje się, że w niektórych przypadkach tak.
Jeśli potencjalny klient, który chce starać się o połączenie dotychczas zaciąganych zobowiązań kredytowych, ma świadomość posiadania niechlubnej zdolności oraz historii kredytowej, a jego aktualna sytuacja finansowa nie jest najlepsza, może starać się o konsolidację w banku, w którym posiada już jakiś produkt, a współpraca przebiega bez żadnych zakłóceń. Nie musi być to kredyt, wystarczy, by klient prowadził chociażby bezpłatne konto bankowe. Dzięki temu instytucja bankowa nie musi generować raportu BIK, bo wiarygodność swojego stałego już klienta sprawdzi poprzez weryfikację wpływów na konto. Co więcej, procedura zaciągania kredytu konsolidacyjnego może przecież szybko i sprawnie za pośrednictwem platformy internetowej.
Pamiętajmy jednak, że kredyt konsolidacyjny bez weryfikacji udzielany jest tylko w wyjątkowych przypadkach i przez niektóre instytucje bankowe. Absolutnie nie można mówić o standardowych procedurach tego rodzaju w tym zakresie.
Kredyt konsolidacyjny – dla kogo to dobre rozwiązanie?
Kredyt konsolidacyjny jest najlepszą opcją dla tych, którzy zaciągnęli kilka zobowiązań bankowych i przestali radzić sobie z regularną spłatą rat. Łatwy dostęp do produktów kredytowych i wystarczająca zdolność kredytowa bardzo często sprawia, że decyzja o zaciągnięciu finansowego wsparcia podejmowana jest niezbyt racjonalnie. Wtedy bardzo często pojawiają się kłopoty, bo przecież każdy kredyt należy spłacać. Kilka rat sprawia, że płynność finansowa zostaje utracona. Konsolidacja takich zobowiązań sprawia, że kredytobiorca ją odzyskuje, ponieważ nowy kredyt zapewnia dłuższy okres spłaty, a więc zmniejszenie wartości połączonej raty. Co więcej, konsolidacja udzielana jest na nowych, często bardziej opłacalnych finansowo warunkach. Kredytobiorca zyskuje też komfort współpracy tylko z jednym bankiem, spłaca też tylko jedną ratę, w jednym, dogodnym terminie. Ciekawostką jest też to, że bardzo często poprzez konsolidację kredytów, polepszeniu ulega zdolność kredytowa klienta banku. Dzięki temu w razie potrzeby może on uzyskać dodatkowe środki.
Jak znaleźć opłacalny kredyt konsolidacyjny?
Pamiętajmy jednak, że nie zawsze kredyt konsolidacyjny jest opłacalny. Jeśli dodatkowe koszty, na przykład te wynikające z konieczności zapłaty prowizji za udzielenie kredytu czy wcześniejszą spłatę zobowiązań zaciągniętych w przeszłości, będą wysokie, może lepiej spłacać kredyty na dotychczasowych zasadach? Uwagę warto skupić również na oprocentowaniu, marży, okresie współpracy czy też ewentualnych ograniczeniach. Kalkulacja w tym przypadku to podstawa i z łatwością można ją przeprowadzić nie tylko dzięki kalkulatorom kredytowym, które dostępne są w sieci. Przyda się także ranking kredytów konsolidacyjnych, który porówna najważniejsze parametry tego rodzaju zobowiązań, jakie oferowane są przez konkurujące ze sobą banki.
Najlepiej znaleźć jakiś dobry ranking kredytów konsolidacyjnych. Do tego wszystkiego też warto sprawdzić jaką ofertę ma przygotowaną dla nas bank, w którym mamy konto i mamy tam stałe przelewy.