Kształcenie praktyczne to jeden z najważniejszych wyznaczników, na jakie zwracają uwagę młodzi Bielszczanie szukający uczelni wyższej dla siebie. Wielu z nich idąc tym tropem trafiło do Karpackiej Uczelni, która z dniem 1 stycznia br. weszła na wyższy poziom – została zgodnie z ustawą mianowana na Akademię Nauk Stosowanych. Jak to się stało i co się z tym wiąże?

Jeśli interesuje Cię ten temat – koniecznie czytaj dalej i poszerz swoją wiedzą, a kto wie – być może okaże się, że Akademia Nauk Stosowanych to właśnie miejsce, w którym będziesz chciał kontynuować swoją edukację? Warto sprawdzić!

Czym się wyróżnia Karpacka Państwowa Uczelnia, dzisiaj już Akademia Nauk Stosowanych?

Studia dualne we współpracy z firmami to znak rozpoznawczy KPU od zawsze, a kierunek ten z całą pewnością będzie kontynuowany i rozwijany już jako PANS. To się sprawdza, bo uczelnie prowadzące edukację właśnie w ten sposób – są w stanie swoim uczniom przekazać wiedzę teoretyczną najlepiej jak potrafią, a wraz z nią konkretne umiejętności zawodowe. Na uwagę zasługują także prowadzone przez Akademię badania naukowe wyróżniające się swoim wdrożeniowym charakterem.

Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie wczoraj, a Państwowa Akademia Nauk Stosowanych dziś – co to oznacza dla Krosna?

Wraz z dniem 1 stycznia nie tylko sama uczelnia ma powody do świętowania, ale nowym statusem uczelni powinna się cieszyć także cała miejscowość na pięknym Podkarpaciu, gdyż Krosno wraz ze statusem miasta akademickiego może naprawdę wiele zyskać. Od teraz przybywać tutaj będzie jeszcze więcej studentów, a to oznacza, że miasto będzie kwitło – pod każdym względem. To dobre pod względem kultury, sztuki, ekonomii i tak dalej. Ogrom tych plusów sprawi, że każdy związany z tą miejscowością powinien odczuwać dumę i zadowolenie.

Co dokładnie zyskuje KPA wraz z przemianowaniem na PANS?

– dużo większy prestiż,
– ogromne możliwości rozwojowe,
– możliwość samodzielnego prowadzenia kierunków naukowych (w tym dla aspirujących nauczycieli).

Te i inne efekty przemianowania z KPU na PANS mają się w bliskiej przyszłości stać udziałem placówki. Jak podkreślają jej władze – prawo do samodzielnego prowadzenia kierunków zdaje się być jednym z tych owoców przemianowania, z jakiego cieszą się najbardziej i w którym dostrzegają największe możliwości, jak i dla całego miasta Krosna.

To z całą pewnością przyciągnie w tę stronę jeszcze więcej studentów i to z całej Polski. Zwłaszcza tych marzących o pracy jako świetnie wykształcony nauczyciel, choć warto podkreślić, że jest to tylko jeden z wielu kierunków, jakimi dzisiaj już Państwowa Akademia Nauk Stosowanych może zachęcić. Na koniec warto przytoczyć słowa dr. hab. Zbigniew Barabasz, profesora PANS: „Nie każda uczelnia zawodowa może osiągnąć status akademii. Musi spełnić wymagania prawne i organizacyjne dotyczące m.in. czasu funkcjonowania uczelni, liczby studentów i nauczycieli, oferty edukacyjnej. Bardzo ważnym czynnikiem była jakość kształcenia, oparta na ocenie Polskiej Komisji Akredytacyjnej”. To dla Krosna, że KPU udało się spełnić te warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!