Kwarantanna związana z izolacją w przypadku podejrzenia koronawirusa, zatrzymuje nas w domu na kilka lub kilkanaście dni. To spory problem dla pracowników, którzy są zatrudnieni w różnych miejscach wymagających obecności w miejscu pracy. Osoby, które znajdują się na pracy zdalnej, mają zdecydowanie ułatwione zadanie. Mogą jednocześnie przebywać w izolacji i wykonywać swoje codzienne obowiązki zawodowe.

Sama kwarantanna nie jest podstawa do tego, aby lekarz wystawił zwolnienie lekarskie. To uzyskania zwolnienia niezbędne są przynajmniej objawy choroby, stan uniemożliwiający pracę bądź pobyt w szpitalu. Tymczasem większość osób na kwarantannie to ludzie z jedynie podejrzeniem koronawirusa, a więc póki co zdrowe i w pełni sprawne. Jeśli ktoś nie może pracować z domu, na kwarantannie może otrzymywać świadczenia z ZUS na podstawie decyzji wydanej przez inspektora sanitarnego. Jeśli jednak i tak pracujemy zdalnie z domu, na kwarantannie możemy pracować. I jest to lepsze rozwiązanie, gdyż można otrzymać wtedy wypłatę w pełnej wysokości.

O czym należy pamiętać na pracy zdalnej?

Praca zdalna w dobie pandemii jest coraz bardziej powszechna. Pracowników do pracy w domu wysyłają zarówno prywatne firmy, jak i urzędy czy instytucje. Pracodawca powinien jednak zadbać o to, by pracownik w swoich czterech ścianach miał do dyspozycji wszystko, co potrzebuje do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Pracownicy nie mają bowiem obowiązku wykorzystywania swojego prywatnego sprzętu do pracy. Firma musi dostarczyć im sprzęt komputerowy, urządzenia biurowe, a zdarza się, że także biurka czy krzesła biurowe, które są niezbędne do codziennej pracy. Zanim zaczniemy pracować w domu, zadbajmy o to, by zorganizować sobie dobrą przestrzeń do pracy. Powinno to być wygodne, odosobnione miejsce, w którym inni domownicy nie będą nam przeszkadzać. Najlepszą opcją byłoby oddzielne pomieszczenie lub chociaż wydzielony fragment pokoju. Na pewno nie będzie dobrym rozwiązaniem praca przy stole, na kanapie w salonie. Spędzanie kilku godzin w niewygodnych warunkach na pewno odbije się na naszym kręgosłupie.

Akcesoria niezbędne do pracy

W pracy zdalnej potrzebne są nie tylko podstawowe elementy wyposażenia, jak biurko, komputer czy drukarka, ale również wszystkie dodatkowe akcesoria, jak chociażby tonery czy tusze do drukowania. To istotne w przypadku takich obowiązków zawodowych, które wymagają częstego korzystania z drukarki. Dobrym rozwiązaniem na znalezienie oszczędności może być zakup zamienników, które są specjalnie przystosowane do konkretnych modeli i marek drukarki. Jeśli potrzebujemy na przykład tonery canon, możemy kupić produkty oryginalne lub też zdecydować się na zamienniki, które będą nawet o kilkadziesiąt procent tańsze. W przypadku częstego drukowania, zamienniki pozwalają na wygenerowanie całkiem sporych oszczędności. Warto jednak wybierać produkty, które są dobre i sprawdzone. Nie wszystkie zamienniki spełniają bowiem wszelkie standardy jakości. Jeśli postanowimy kupić jak najtańsze zamienniki, może się okazać, że wcale nie będą dobrym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!