Precyzyjna obróbka różnego rodzaju komponentów z aluminium, lub innych materiałów pod konkretny rodzaj przemysłu wymaga doświadczenia zwłaszcza, jeśli wykorzystywana jest technologia CNC. Obórka metali skrawaniem a w szczególności toczenie z prętów wymaga więc zaangażowania, tak jak zresztą każda praca wykonywana za pomocą najnowszej technologii.

Jednym z najpopularniejszych sposobów obróbki skrawaniem, jest frezowanie CNC. Dzięki takiej technologii możliwa jest obróbka  zarówno płaszczyzn, jak i nacinanie gwintów czy rowków.

W tego typu pracach pomocą służą  obrabiarki, które ze względu na rodzaj pracy możemy podzielić na:

  • frezarki
  • tokarki
  • przeciągarki
  • wiertarki
  • szlifierki

Nie każdy ma rozeznanie w tym temacie, dlatego w prostych słowach obróbka skrawaniem, to nadawanie nowej formy przedmiotowi, który tego wymaga.

Bardzo ważną kwestią, przed rozpoczęciem obróbki jest sprawdzenie, jakie właściwości posiada konkretny materiał, bo nie każdy będzie się nadawał do poddania go procesowi frezowania.

Tutaj z kolei możemy wyróżnić dwa rodzaje:

Obróbkę wiórową – w tej metodzie nadmiar materiału zostaje osunięty przy użyciu narzędzi skrawających

Obróbkę ścierną – w tym procesie nadmiar materiału oddzielany jest w postaci pyłu

  Patrząc kilkanaście lat wstecz, bo automatyczne urządzenia do obróbki materiałów znane są od lat można stwierdzić, że dzisiejsze profesjonalne maszyny CNC mają bogatą historię. Duży wpływ na rozwój nowej technologi mają komputery, dlatego obecnie są głównym narzędziem, które steruje nowoczesnymi urzadzeniami..

Obecne automaty sterujące maszynami CNS są niezawodne, dlatego obróbka skrawaniem stała się tak popularna i jest wykorzystywana w wielu dziedzinach przemysłu, nie tylko na terenie naszego kraju, lecz na całym świecie. W kwestii obróbki różnego rodzaju metali, bogate doświadczenie ma mettec.com.pl, warto w razie potrzeby skorzystać z fachowej pomocy.

Jakie materiały można poddać obróbce?

Najczęstszymi materiałami poddawanymi obróbce są:

  • stal oraz różnego rodzaju elementy żeliwne
  • aluminium, brąz oraz jego stopy
  • drewno oraz różne sztuczne tworzywa

Warto wiedzieć, że obróbka skrawaniem wymaga użycia wielu narzędzi, a zwłaszcza jedno lub wieloostrzowych, które powinny być systematycznie wymieniane, bądź szlifowane, w celu zachowania ostrości.

Bezproblemowa obsługa maszyn do frezowania CNC

można powiedzieć że nowoczesne urządzenia CNC są pod względem technicznym niemalże doskonałe. Niemalże, bo ciągle są unowocześniane, by praca na nich dawała jeszcze większe efekty. Obsługa ich jest bardzo prosta, o ile posiada się odpowiednie przeszkolenie, bo fakt faktem sterowane są za pomocą komputera, więc kwestią istotną, jest odpowiednie zaprogramowanie i ustawienie maszyny, oraz prawidłowy dobór odpowiednich narzędzi.

Obsługa urządzeń CNC wymaga od operatorów ciągłego doszkalania się, lecz patrząc na efekty nie są to duże wymagania.

Jedno jest pewne, obróbka skrawaniem to krok w lepszą przyszłość dla przemysłu, który potrzebuje nowych technologii, by mógł się rozwijać.

2 thoughts on “Nowa technologia w każdym przemyśle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!