Zastanawiasz się jakie mieszkanie kupić? Wybór nowych nieruchomości jest obecnie ogromny. Czym się kierować podczas podejmowania decyzji o zakupie mieszkania, aby mądrze wybrać?

Posiadanie własnego mieszkania uważa się w naszym kraju za symbol sukcesu. Większość Polaków pytana o to, czy zdecydowałaby się na zakup nieruchomości, gdyby było ich na to stać najprawdopodobniej odpowiedziałaby twierdząco. Z drugiej strony osoby, które stoją przed decyzją o zakupie nowego mieszkania najczęściej mają świadomość, że jest to jedna z najważniejszych decyzji w życiu ich samych oraz ich rodziny. W ostatnich miesiącach budowało się w Polsce olbrzymią ilość mieszkań, dlatego wybór jest naprawdę spory. Zakup nowego mieszkania oznacza nie tylko bardzo poważną inwestycję finansową, ale wiąże się także bardzo często z wieloma zmianami w codziennym życiu. Dla niektórych przeprowadzka jest związana z całkowitą zmianą regionu, dla innych z kolei oznacza ona zmianę pracy lub szkoły. W zasadzie można przyznać, że całe życie jest uzależnione od decyzji podejmowanych przy zakupie nieruchomości. Warto zatem do wyboru mieszkania, zarówno jego lokalizacji jak i kształtu podejść jak najbardziej odpowiedzialnie.

Wybór mieszkania – podstawowe dylematy.

Oczywiście każdy inwestor ma specyficzne dla swoich potrzeb oczekiwania. Dla jednych najistotniejszy będzie duży metraż, dla innych z kolei priorytetem będzie lokalizacja. Jedni bardziej wolą ciszę i spokój charakterystyczne dla terenów wiejskich oraz niewielkich miasteczek. Z kolei dla innych celem będzie zamieszkanie w centrum dużego miasta z dostępem do wyższych uczelni oraz rozmaitych rozrywek. Ustalając zawczasu swoje priorytety można znacząco zawęzić obszar poszukiwań mieszkania, co rzecz jasna bardzo ułatwi poszukiwania. Dla wielu osób priorytetem jest cena nieruchomości, a ta jest uzależniona od wielu rozmaitych czynników takich jak: wielkość mieszkania, lokalizacja, układ mieszkania oraz jakość zastosowanych materiałów budowlanych. Osoby, dla których najistotniejszy jest duży metraż zazwyczaj decydują się na mieszkanie zlokalizowane w spokojnej okolicy z dala od centrum dużych miast. A różnice w cenach bywają bardzo wysokie. Na przykład we Wrocławiu ceny mieszkań w centrum oscylują obecnie wokół kilkunastu tysięcy zł. za metr kwadratowy, gdy tymczasem na osiedlach peryferyjnych miasta ceny są niższe już nawet o połowę. Jak dowiadujemy się ze strony internetowej https://omegabuildings.pl/oferta/mieszkania na zakup nieruchomości w tego typu lokalizacjach często decydują się zarówno rodzice z dziećmi jak i usamodzielniający się single.

W dobie stale rosnących kosztów życia oraz podnoszonych stóp procentowych coraz lepiej rozumiemy jak ważne jest, aby biorąc kredyt hipoteczny uwzględniać ewentualne przyszłe wzrosty rat kredytów. Podczas wyboru mieszkania bardzo trudno może być powstrzymać się przed podnoszeniem kosztów inwestycji posiadając jeszcze jakiś margines zdolności kredytowej. W przypadku wielu nieruchomości różnica np. 30 tysięcy złotych może czynić bardzo dużą różnicę (np. w kwestii metrażu lub zakupu komórki lokatorskiej), jednak większa kwota kredytu będzie oznaczać także wzrost rat kredytu. Planując zakup mieszkania wiele osób stara się patrzeć na tę decyzję jak na inwestycję finansową. Historia pokazuje, że ceny nieruchomości w dłuższej skali czasu raczej rzadko tracą na wartości. Z drugiej jednak strony warto pamiętać, że nabycie bardzo kosztownego apartamentu w prestiżowej okolicy może być pewnym uwiązaniem budżetu ponieważ tego typu nieruchomości zazwyczaj dłużej się sprzedaje. Z praktycznego punktu widzenia najkorzystniejszym wydaje się zakup mieszkania w okolicy, która jeszcze jest na etapie rozwoju infrastruktury. Wiele osób, które np. 10 lat temu nabyło nieruchomość praktycznie ‘w polu’ na jakimś peryferyjnym osiedlu w dużym mieście, obecnie z zadowoleniem obserwuje wzrost cen nawet o 100%. Takie osoby mogą podjąć decyzję o sprzedaży nieruchomości w okresie bardzo wysokich cen mieszkań mogąc cieszyć się z solidnego zastrzyku gotówki.

Artykuł opracowany przy współpracy z firmą OmegaBuildings oferującą niedrogie mieszkania w atrakcyjnych lokalizacjach we Wrocławiu oraz okolicach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!