Oczko wodne to marzenie niejednego posiadacza ogrodu. Mało zbiornik wodny z żywą roślinnością i rybkami stanowi nie lada ozdobę, wymaga jednak regularnej pielęgnacji. Czy stworzenie oczka wodnego należy zlecić fachowcom, czy możliwe jest zrealizowanie tego pomysłu samodzielnie? Sprawdźmy, co trzeba wiedzieć na temat jego zakładania.
Samodzielne założenie oczka wodnego
Niemal każdy jest w stanie samodzielnie wykonać oczko wodne, pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotuje. W sklepach specjalistycznych znajdziemy wszystko, czego będziemy potrzebować, od materiałów, których zadaniem będzie uszczelnienie dna, po rośliny i rybki. Podstawowy punt to wybór miejsca, w którym ma zastać założone oczko wodne. Dobrze jeśli będzie ono częściowo zacienione. Do tego celu najlepiej wybrać folię, gdyż nie narzuca nam ona kształtu i wielkości oczka, w przeciwieństwie do formy polietylenowej. Na samym dnie należy rozłożyć podsypkę piaskową (ok.10 cm), a później wyłożyć specjalną włókninę. Dzięki temu zyskamy pewność, że folia została odpowiednio zabezpieczona od spodu przed wszelkimi, możliwymi uszkodzeniami. W przypadku gdy zależy nam na hodowli ryb, staw powinien posiadać strefę głęboką (ok. 120 cm).
Utrzymanie oczka wodnego
Nie wystarczy jedynie wykopać dół, a następnie wyłożyć go folią. Oczko wodne wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Potrzebuje także roślin i ryb, najpierw trzeba je jednak wyposażyć. Najważniejszą rolę odgrywa równowaga biologiczna, podobna do tej, które występuje w naturalnych zbiornikach wodnych. Nie jest to proste zadanie i wymaga kilku zabiegów. O czym trzeba pamiętać? Z pewnością istotne jest pH wody, które musi wynosić między 7,5 a 8,5. Równie duże znaczenie ma utrzymanie czystości wody. W mniejszych zbiornikach konieczne będzie zastosowanie filtra bądź lampy UVC. W oczku wodnym muszą także znaleźć się rośliny, gdyż produkują tlen.
Tak wykonane i wyposażone oczko wodne z pewnością będzie zachwycać swoim wyglądem. Jego brzegi można dodatkowo wyłożyć ozdobnymi kamieniami, dla podkreślenia efektu. Jeśli obawiamy się, że nie damy rady sami wszystkiego wykonać, to możemy zlecić projekt oczka lub poprosić specjalistów o pomoc przy jego zakładaniu. W ten sposób zyskamy pewność, że rezultat nas zadowoli.