Przede wszystkim w nowym miejscu pracy osamotnienie pracownika może być bardzo dotkliwe. Nie dość, że utrudnia to pracę, to na dodatek często poczucie samotności zostaje z nami nawet wtedy, gdy wrócimy do domu. Jak z tym walczyć i przełamywać pierwsze lody w nowej pracy?

1. Wspólne rozwiązywanie problemów

Nawet jeśli stanowisko, na którym pracujesz wymaga skupienia, nie zamykaj się na innych. Dotyczy to zarówno osób na wyższych stanowiskach, którym przydziela się nowych członków ekipy, jak i żółtodziobów odbywających pierwszy dzień w pracy. Najlepszym sposobem w przełamaniu pierwszych lodów jest rozwiązywanie wspólnych problemów bądź nauka nowego pracownika podstaw jego obowiązków.

2. Nie zamykaj się na innych pracowników

Bywa czasem tak, iż ze względu na wielkość firmy, nie ma możliwości, aby poznać się z pracownikami z innych działów należycie. Nie zamykaj się wówczas w swoim gabinecie pod pretekstem pracy. Wspólny lunch bądź przypadkowe spotkanie pod ksero potraktuj jako możliwość nawiązania kontaktu. Być może odnajdziesz pokrewną duszę lub przyjaciela, który zostanie z Tobą na lata.

3. Bierz udział w wydarzeniach integracyjnych

Pracowniczy wypad na piwo czy organizowanie wigilii firmowej to doskonały moment na poznanie nowych ludzi i wyjście z cienia. Udział w organizacji tego typu przedsięwzięć lub po prostu przyjście na nie to świetny sposób na oderwanie się od obowiązków firmowych dnia codziennego. To również możliwość spędzenia wolnego czasu na czymś pożytecznym.

4. Rozwijaj kontakty po pracy

Praca pracą, jednak nie tylko nią człowiek żyje. Aby nie stać się firmowym outsiderem dobrym rozwiązaniem jest rozwinięcie znajomości poza firmą. Jeśli nie jesteś w stanie nawiązać kontaktu z kolegami w środowisku pracowniczym, może wspólny wypad w wolnym czasie na wycieczkę będzie lepszym powodem do zaprzyjaźnienia się ze współpracownikami.

1 thought on “Osamotnienie w miejscu pracy – jak z nim walczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!