Oświetlenie w miejscu pracy nie tylko wpływa na jakość pracy wykonywanej przez pracowników, lecz również na ich samopoczucie. Ponadto, dobrze doświetlone pomieszczenie jest o wiele bardziej przestronne i reprezentatywne. Z tych względów warto dbać o naturalne oświetlenie zarówno w zakładach pracy, jak i biurach.
Jak oświetlać poszczególne pomieszczenia?
Zasady oświetleniowe w zakładach pracy są niemal identyczne co w budynkach mieszkalnych. Światło powinno być dopasowane w poszczególnych przestrzeniach do tego, co się w nich wykonuje i jak długo. Oznacza to, iż najbardziej oświetlone powinny być biura, hale produkcyjne oraz hale sprzedażowe, a najmniej składziki i magazyny. Ponadto, pracodawca powinien zachować odpowiedni balans pomiędzy sztucznym oświetleniem a naturalnym. Jeśli nie może tego zrobić, dobrze jest informować pracowników o specyfice środowiska pracy już na etapie oferty pracy zamieszczanej np. na portalu Pracuj.pl.
Kluczowe miejsca do oświetlenia
Do kluczowych miejsc, które należy oświetlić w zakładzie pracy należą przede wszystkim poszczególne stanowiska, pomieszczenia socjalne oraz pomieszczenia dla gości, w których przyjmowani są klienci i kontrahenci. W tym celu należy użyć zarówno tradycyjnych lamp i plafonów, jak i lampek na biurko, pasków LED oraz odpowiednich okien. Największe wrażenie i najlepszy efekt robią duże, przestronne okna panoramiczne, jednak ich montaż nie jest możliwy w niektórych przypadkach.
Wpływ światła na jakość pracy
Światło, przede wszystkim naturalne, warunkuje tryb naszego życia. Im jest ono mocniejsze, tym bardziej jesteśmy pobudzeni. Jednak przebywanie w otoczeniu oświetlenia sztucznego przez kilka godzin jest męczące dla ludzkiego organizmu, który cały czas jest pobudzany. By temu zapobiec, powinniśmy dobierać temperaturę barwy światła do indywidualnych potrzeb oraz specyfiki pracy. Ponadto, światło sztuczne powinno jedynie uzupełniać działanie światła naturalnego.