Oprócz emanowania ciepłym, ziemistym wyglądem, domki z bali mogą być również przyjazne dla środowiska. Podczas gdy typowe gospodarstwo domowe wydaje wiele tysięcy rocznie na energię, większość raportów właścicieli domków z bali wskazuje na mniejsze wydatki w porównaniu z klimatyzacją, ciepłą wodą, ogrzewaniem i oświetleniem. Ale czy opłaca się kupić stary dom z bali? Wielu z tych właścicieli w pełni wykorzystuje domki z bali, które są przyjazne dla środowiska, zarówno istniejące wcześniej, jak i otwarte na modyfikacje.

Efektywność energetyczna, materiały budowlane i izolacja to kilka powodów, dla których domki z bali mogą być przyjazne dla środowiska.

Efektywność energetyczna i oszczędność


Oszczędność energii i domki z bali idą w parze, ponieważ sam ogromny rozmiar kłód dobrze przyczynia się do oszczędzania energii. Materiał szczególnie dobrze nadaje się do życia – kłody pochłaniają energię cieplną przez cały dzień i wypromieniowują ją w nocy, wyrównując temperaturę i tworząc przyjemne środowisko do życia. Obecnie wiele źródeł budownictwa drewnianego stosuje przyjazne dla środowiska praktyki inżynieryjne, aby wyeliminować infiltrację powietrza.

Infrastruktura domków z bali zapewnia wysoką wydajność w zakresie ogrzewania i klimatyzacji, a ponadto w wielu przypadkach została zaprojektowana specjalnie z myślą o oszczędzaniu energii i bezpieczeństwie. Wiele domków z bali to bezpieczeństwo i przejrzystość w kontaktach z producentami systemów grzewczych, pokryć dachowych i innych elementów domków z bali. Skutkuje to kompleksowym podejściem, w którym rosnąca liczba domków z bali obejmuje okna z podwójnymi szybami, lepszą wentylację i podłogę w celu poprawy ogólnej wydajności i bezpieczeństwa.

Oprócz dbania o konserwację samych domów, wielu producentów i dostawców dba o to, aby zbieranie kłód było tak ekologiczne, jak to tylko możliwe. Często ograniczają erozję i zagęszczanie gleby, a także pomagają sadzić, pielęgnować i utrzymywać nowe drzewa.

Barwienie przyjazne dla środowiska: mniejsze zagrożenie


Wielu krytyków domków z bali zwraca uwagę na konieczność barwienia w celu ochrony przed żywiołami. Wiele z tych środków barwiących nie jest przyjaznych dla środowiska, ale można je również znaleźć w wielu z niską zawartością lotnych związków organicznych lub bez nich. W branży obserwuje się rosnącą liczbę regulacji, ponieważ alternatywy o niskiej zawartości LZO stają się coraz łatwiej dostępne. Ponieważ te alternatywy stają się głównym źródłem dla wielu właścicieli domów, argument przeciwko zabrudzeniom szkodliwym dla środowiska staje się nieaktualny.

Pożądana masa termiczna

W domkach z bali zachowano masę termiczną, która pomaga zmniejszyć ilość miejsca, do którego musi sięgać system klimatyzacji, pomagając zapewnić wentylację poprzeczną i odpowiednie zacienienie. Kłody działają jak baterie termiczne, a ich codzienna praca zapewnia komfort, co zmniejsza potrzebę klimatyzacji lub ogrzewania do punktu, w którym wielu właścicieli domów odczuwa naprawdę pełną wygodę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!