Znalezienie swojej pierwszej pracy wymaga cierpliwości. Jest ona szczególnie potrzeba absolwentom szkół wyższych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. W wielu przypadkach poza wykształceniem nie wnoszą oni do firm zbyt wielu umiejętności i kompetencji, a to nie jest atutem w wyścigu po wymarzone stanowisko. Jak znaleźć satysfakcjonującą pracę po studiach?

Gdzie szukać pracy po studiach?

Podstawą każdej strategii poszukiwania dobrej pracy jest znajomość miejsc, w których ogłaszają się pracodawcy. Są to m.in. lokalne urzędy, firmy pośredniczące w poszukiwaniach pracowników i pracodawców oraz media – kanały ogłoszeniowe dostawców telewizji kablowej, codzienna prasa, weekendowe magazyny i serwisy internetowe, np. Pracuj.pl.
Znalezienie interesującej oferty pracy wymaga systematycznego przeglądania wszystkich ogłoszeń. Warto poświęcić na to stałą część dnia, by nie przegapić okazji i później nie żałować, że przez gapiostwo wymarzona praca przeleciała koło nosa.

Stwórz dobre CV i List Motywacyjny

Pierwsze wrażenie na rekruterze zrobisz tym, co zawrzesz w treści dokumentów aplikacyjnych. Zadbaj więc o stworzenie doskonałego CV i jak najlepszego Listu Motywacyjnego. Przedstaw w nich swoje zalety i wartości, które doceni pracodawca.
Pamiętaj, by dokumenty aplikacyjne odnosiły się do konkretnego stanowiska. Staraj się unikać tworzenia ich z ogólnodostępnych, uniwersalnych szablonów. W miarę możliwości dowiedz się, kto w danej firmie odpowiada za przeprowadzenie procesu rekrutacji i do tej osoby zaadresuj swoje dokumenty. Pokażesz w ten sposób, że jesteś profesjonalistą i nie boisz się wyjść z inicjatywą w działaniu przy realizacji projektu.
W CV wymień swoje zalety, kompetencje, kwalifikacje i zainteresowania. W Liście Motywacyjnym rozwiń je podkreślając korzyści, jakie wniosą one do działalności firmy, która zdecyduje się zatrudnić właśnie Ciebie. Nie zapomnij wspomnieć o swoich sukcesach naukowych, sportowych i związanych z zainteresowaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!