Zastanawiasz się czy praca związana z wielogodzinną obsługą komputera jest dla Ciebie? Co warto wiedzieć o zadaniach wykonywanych przed monitorem? Jakie przepisy BHP warto poznać zanim podejmiesz się pracy z komputerem?
Stanowisko pracy zgodne z wymogami BHP
Stanowisko wiążące się z obsługą komputera przez czas przekraczający połowę dziennej zmiany pracy – czyli ponad 4 godziny – oraz monitora ekranowego powinno:
być odpowiednio duże, nie ograniczać wykonywania zadań oraz korzystania z elementów urządzenia obsługiwanych ręcznie;
zachowywać odpowiednią odległość między pracownikiem a monitorem – odległość ta wynosi od 40 do 75 centymetrów;
zapewniać odpowiednią odległość od sąsiadujących monitorów (minimum 60 centymetrów);
być wyposażone w monitor o stabilnym i czystym obrazie, który wyświetla wyraźne i czytelne znaki oraz jest pokryty powłoką antyrefleksyjną lub wyposażony jest w odpowiedni filtr chroniący wzrok;
mieć klawiaturę komputerową ustawioną minimum 10 centymetrów od brzegu stołu lub biurka.
Ponadto, stół lub biurko wykorzystywane jako stanowisko pracy nie może być za niskie ani za wysokie i stwarzać problemów podczas wykonywania pracy przez pracownika.
Pracodawca powinien zadbać również o odpowiedni, ergonomiczny fotel, który:
jest stabilny, wyposażony w kółka umożliwiające pełny obrót wokół własnej osi;
ma możliwość regulowania wysokości siedzenia oraz ustawienia oparcia;
wyposażony jest w podłokietniki.
Regularne przerwy
Pracownik wykonujący zadania przy użyciu komputera przez ponad 4 godziny swojej dziennej zmiany ma prawo zrobić sobie pięciominutową przerwę w trakcie każdej godziny pracy. Przerwy te wliczane są do czasu pracy osoby zatrudnionej i nie mogą one wpłynąć na obniżenie wynagrodzenia.
W przypadku ciężarnych pracownic, dzienny limit pracy przy komputerze wynosi 8 godzin, a na każde 60 minut przysługuje 10 mint przerwy wliczanej w czas wykonywania pracy.
Zwrot kosztów za okulary
Długotrwała praca przed monitorem wiąże się z nadmiernym przemęczeniem oczu oraz stwarza ryzyko wystąpienia wad wzroku lub ich pogłębiania się wraz z upływem czasu. W związku z tym, pracodawca ma obowiązek zapewnić okulary korygujące osobom pracującym na stanowiskach wiążących się z wielogodzinną pracą przy komputerze. Zwrot kosztów jest możliwy dopiero po okazaniu odpowiedniego zaświadczenia wystawionego przez lekarza-okulistę. O wysokości zwrotu pieniędzy za zakup okularów niezbędnych do wykonywania pracy decydują przepisy wewnętrzne firmy i są one ustalane przez pracodawcę.
Odpowiednie przeszkolenie pracownika
Osoba zatrudniająca ludzi do wykonywania zadań przy użyciu komputera ma obowiązek przekazać stosowne informacje o zasadach BHP i odpowiednio przeszkolić swoich pracowników.
Regularne badania
Pracodawca ma obowiązek wysyłać pracowników na regularne badania związane z wykonywanym przez nich rodzajem pracy. W przypadku, gdy osoba zatrudniona odmawia przystąpienia do okresowych badań lub nie stosuje się do higieny pracy oraz zasad bezpieczeństwa – może jej grozić zwolnienie dyscyplinarne.