Projektowanie wnętrz to wyzwanie, a jednocześnie sztuka kreacji i tworzenia. Tego rodzaju zawód wybierają osoby, które mają zapędy artystyczne, świetnie orientują się w światowym designie, a jednocześnie lubią tworzyć coś z niczego. Proces aranżacji wnętrza zaczyna się bowiem od psutych ścian, a efekt końcowy może nawet przerosnąć oczekiwania przyszłych mieszkańców, którzy będą użytkowali wnętrza na co dzień.
Praca projektanta wnętrz daje wiele możliwości rozwoju i kreowania swojego przyszłego życia zawodowego. Wielu adeptów tego zawodu na początku wybiera pracę w biurze projektowym, ale później, po kilku latach przechodzą na pracę na własny rachunek. Projektowanie wnętrz to rozwijająca, pełna inspiracji praca. Co więcej, można codziennie spotykać nowych ludzi, oglądać nowe domy i mieszkania, być w ciągłym ruchu. Projektant nie pracuje bowiem wyłącznie za biurkiem i przed komputerem. Za każdym razem musi bowiem dokładnie obejrzeć mieszkanie, sprawdzić ustawienie pomieszczeń, położenie okien, liczbę dostępnych gniazdek elektrycznych i wiele innych kwestii, których nie da się sprawdzić na odległość.
Wiele możliwości zatrudnienia
Projektanci wnętrz doskonale radzą sobie na rynku pracy i raczej nikt nie narzeka na brak klientów. Można również zaobserwować wśród adeptów tego zawodu pewnego rodzaju specjalizację. Jedni architekci wnętrz skupiają się na domach mieszkalnych, inni rozwijają się w kierunku specjalizacji w pomieszczeniach biurowych. W ostatnich latach coraz więcej firm potrzebuje dobrego i profesjonalnego wnętrza. Właściciele firm doskonale zdają sobie bowiem sprawę z tego, że nie wystarczy wstawienie biurka do biura czy kilku stołów, aby wnętrze zachęcało do przebywania w nim jak najdłużej. Projektanci, którzy mają doświadczenie w kreowaniu biurowych przestrzeni, mogą mieć pewność, że w najbliższym czasie pracy dla nich z pewnością nie zabraknie.
Trzeba być stale na bieżąco
Aby tworzyć efektowne, designerskie wnętrza, projektant musi być nieustannie na bieżąco ze zmieniającymi się, światowymi trendami. W tym zawodzie działa bowiem zasada, że kto nie idzie do przodu, ten robi dwa kroki w tył. Warto śledzić wnętrzarskie trendy, przeglądać katalogi, znać najlepszych producentów mebli, oświetlenia czy dodatków wnętrzarskich. Im większa znajomość branży, tym łatwiej jest tworzyć harmonijne wnętrza, w których wszystkie elementy są do siebie idealnie dopasowane. Minusem w branży projektowania wnętrz może być też spora konkurencja. Coraz więcej osób wybiera ten zawód ze względu na dobre perspektywy finansowe i wiele możliwości zatrudnienia. Z roku na rok na rynku pojawia się więc coraz więcej projektantów, którzy szukają dla siebie miejsca w branży. Dobry projektant wnętrz musi więc być konkurencyjny, nieustannie się rozwijać. Jeśli zatrzyma się z wiedzą i umiejętnościami na etapie swoich studiów czy szkoleń sprzed 10 lat, bardzo szybko zostanie wyprzedzony przez młody narybek w tej branży.