Niezależnie od tego, czy projektujesz salon od zera, czy tylko zastanawiasz się nad swoim obecnym układem, dobrze przemyślany projekt oświetlenia salonu jest kluczem do stworzenia przestrzeni, która jest zarówno stylowa, jak i praktyczna.
Tak więc zapoznaj się z naszym przewodnikiem na temat przybijania oświetlenia w salonie, w tym jakiego rodzaju źródeł światła potrzebujesz i gdzie są najlepsze żarówki i aby ustawić pożądany nastrój koniecznie spójrz na projekty lamp dostępne tutaj: https://boxlab.pl/lampy-do-salonu.
Jakiego rodzaju oświetlenia potrzebujesz w salonie?
Pokój dzienny wygląda najlepiej w nocy, gdy jest oświetlony warstwami światła. Będziesz polegać na typowych trzech rodzajach sztucznego oświetlenia: otoczenia, zadaniowego i akcentującego.
Światła otoczenia – to naśladuje naturalne światło dzienne i może być tworzone za pomocą zawieszek, lamp i kinkietów dla uzyskania miękkich łun światła i relaksującej atmosfery.
Światło zadaniowe – jest to skupione światło, czy to w postaci jasnych sufitowych opraw typu downlight, czy lampki do czytania.
Światła akcentujące – stworzone za pomocą reflektorów, opraw typu downlight i lamp typu https://boxlab.pl/zyrandol-do-salonu między innymi stylami oświetlenia, są szczególnie używane do podkreślania cech projektowych, takich jak wnęki lub dzieła sztuki, ale można je również tworzyć za pomocą lamp stołowych, aby tworzyć strefy światła w strefach, szczególnie na otwartej przestrzeni.
Zaplanuj oświetlenie wokół tego, jak korzystasz z salonu
Zanim zaczniesz projektować schemat oświetlenia, zastanów się nad praktycznymi rozwiązaniami. Naturalne światło dzienne: ile naturalnego światła dziennego dostaje pokój i kiedy? Pokoje od strony południowej wydają się być jasne przez cały dzień – a latem do późnych godzin wieczornych – podczas gdy pokoje dzienne od strony północnej mogą otrzymywać minimum światła dziennego od rana do nocy.
Proporcje twojego pokoju: wysokości sufitu wpłyną na naturalne natężenie światła w pomieszczeniu, a także na powierzchnie, które planujesz zainstalować w salonie – jasne ściany, podłogi i meble odbijają światło i zmniejszają potrzebę sztucznego oświetlenia.
Podczas korzystania z pokoju: zastanów się, o której porze pokój będzie używany i jak. Następnie możesz zacząć planować i regulować ilość światła w pomieszczeniu, aby pomieszczenie było funkcjonalne i relaksujące oraz jakie oświetlenie zadaniowe odpowiadałoby potrzebom Twojej rodziny. Na przykład miejsca do siedzenia wymagają ukierunkowanego oświetlenia, takiego jak kierunkowe światło podłogowe lub lampa wisząca, która stanowi centralne źródło sufitowe.
Eliminowanie ciemnych plam: pomyśl także o naturalnych ciemnych plamach. Na przykład, jeśli planujesz rozbudowę kuchni, obszar w najgłębszej części rozszerzenia, być może przestrzeń życiowa, będzie pozbawiony naturalnego światła i może wymagać oświetlenia w ciągu dnia. Warto jednak najpierw porozmawiać z architektem na temat poprawy poziomu oświetlenia za pomocą szyb, podwójnych drzwi i świetlików dachowych.