Gabinety stomatologiczne najlepiej i najprężniej działają w dużych miastach. W mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich dostęp do stomatologów jest dosyć mocno ograniczony. Co więcej, wśród mieszkańców wsi i niewielkich miejscowości jest dużo niższa świadomość, jeśli chodzi o dbanie o zęby i higienę jamy ustnej. Aby to zmienić, samorządy i organizacje zaczęły wychodzić z inicjatywą tworzenia mobilnych gabinetów stomatologicznych.

Gdy interesuje nas dentysta warszawa Mokotów lub specjalista w innym większym mieście, raczej nie mamy problemu ze znalezieniem odpowiedniej oferty. W każdym dużym mieście gabinetów i klinik stomatologicznych jest bez liku. Oferują one szeroki zakres usług wchodzących w skład różnych dziedzin stomatologii. Popularne jest nie tylko leczenie zachowawcze, ale również różnego rodzaju zabiegi estetyczne, implantologia oraz stomatologia wykorzystująca najnowocześniejsze rozwiązania. W małych miejscowościach może być z tym duży problem. Wiele osób nie ma możliwości dojechania do stomatologa w dużym mieście.

Największy problem wśród dzieci

Jeśli chodzi o poziom higieny jamy ustnej czy liczbę ubytków, kiepsko wygląda sytuacja wśród najmłodszych. Wśród dzieci z terenów wiejskich jest bardzo niewielki odsetek takich, które regularnie odwiedzają stomatologa, prawidłowo dbają o higienę jamy ustnej i nie mają żadnych ubytków. Największą zmorą dziecięcych zębów jest próchnica, którą ma w mniejszym lub większym natężeniu kilkadziesiąt procent dzieci. To właśnie z myślą o nich powstały mobilne gabinety stomatologiczne, czyli specjalnie przystosowane auta, w których wnętrzu znajduje się całkiem dobrze wyposażony gabinet stomatologiczny. Tego rodzaju gabinety mogą przemieszczać się, dzięki czemu nawet każdego dnia mogą być winnej miejscowości. Gabinety zlokalizowane w samochodach nie są oczywiście tak dobrze wyposażone, jak stacjonarne kliniki dbania o piękny uśmiech, jednak w przypadku dzieci, które mają problemy z podstawową higieną i ubytkami jest to w zupełności wystarczające.

Kto płaci za mobilne usługi?

Mobilne gabinety stomatologiczne działają dosyć prężnie w wielu mniejszych miejscowościach w różnych regionach kraju. Najczęściej są to inicjatywy lokalnych samorządów lub organizacji, które w swoim statucie maja propagowanie zdrowych nawyków czy poprawianie jakości życia mieszkańców z terenów wiejskich. Korzystanie z wielu mobilnych gabinetów jest więc zupełnie bezpłatne, a jednocześnie dostępne dosłownie na wyciągnięcie ręki. Okazuje się jednak, że nawet pomimo takich działań, nadal spora część społeczeństwa nie wykazuje zbyt dużej dbałości, jeśli chodzi o higienę jamy ustnej czy likwidację ubytków na wczesnych etapach ich powstawania. Sporo wysiłku trzeba wiec włożyć w to, by faktycznie coraz więcej osób decydowało się na regularne przeglądy czy dbanie o podstawowe leczenie stomatologiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!