Dzięki tapetom ściennym można bardzo łatwo ożywić wnętrze. Są one doskonałym uzupełnieniem aranżacji pomieszczenia. Obecnie bardzo modne są tapety z motywami florystycznymi. Nie można jednak zapomnieć o bardziej uniwersalnych printach – tapetach czarno-białych.

Kategorie tapet

Najpopularniejszymi są tapety papierowe. Są one cienkie i łatwe w przyklejeniu. Niestety nie są odporne na zabrudzenia, dlatego warto umieszczać je w pomieszczeniach, gdzie będą mniej narażone na powstawanie plam. Tapety winylowe są odporne na zmywanie, więc świetnie sprawdzą się w np. w kuchni, albo w łazience. Na rynku dostępne są również tapety z włókna szklanego, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Doskonale sprawdza się w przedpokojach i korytarzach. Tego rodzaju tapetę maluje się specjalną farbą, która dodatkowo chroni powierzchnię i umożliwia wielokrotne mycie i usuwanie zabrudzeń. Ciekawą kategorią tapet są raufazy, które maluje się farbami akrylowymi. Pozwalają one nadać ścianie wymyślną fakturę. Poza tym, raufazy można przemalowywać. Do gabinetu albo salonu świetnie nadają się tapety tekstylne np. z lnu lub jedwabiu. Dodają one wnętrzu ciepłego charakteru. Coraz bardziej popularne są tapety fizelinowe, które charakteryzują się wysoką odpornością na zabrudzenia i elastycznością. Fizelina jest połączeniem celulozy i poliestru, więc bardzo łatwo się nakłada i czyści.

Czarno – białe tapety – klucz do charakteru wnętrza

Tapeta cegłaMogłoby się wydawać, że tapety czarno – białe sprawią jedynie, że pomieszczenie będzie mroczne i ciemne. Nic bardziej mylnego. Tapety o tej kolorystyce dynamizują przestrzeń i dodają jej charakteru. Ważne, by tapeta pokrywała jedynie określony fragment pomieszczenia. Pokrycie czarno-białą tapetą wszystkich ścian może dać przytłaczający i kiczowaty efekt. Warto traktować czarno – białą tapetę jak dopełnienie aranżacji. Na rynku dostępnych jest mnóstwo wzorów, więc nie ma problemu, by znaleźć pasujący do stylu pomieszczenia, wiele rodzajów tapet dostępnych jest np. na: https://tapeciarz.pl/. Dobrze jest położyć tapetę w centralnych miejscach np. na głównej ścianie za kanapą albo za telewizorem. Czarno-biała tapeta ma tę zaletę, że łatwo komponuje się z resztą wyposażenia. Najlepiej jeśli tapeta będzie stanowiła tło, a nie motyw przewodni wnętrza. W takim przypadku można dobrać inny kolor i dopasować do niego dodatki. Tapeta czarno – biała sprawia, że pomieszczenie nabiera charakteru i oryginalności. Połączenie czerni bieli i innej intensywnej barwy świetnie zdynamizuje wnętrze. Warto łączyć elementy na zasadzie kontrastu. Przykładowo, doskonale współgrają ze sobą: czarno – biała tapeta i krwisto czerwone dodatki.

Fototapeta

Dla większego efektu warto pomyśleć nad czarno – białą fototapetą. Obecnie bardzo modne są wersje 3D, które nie dość, że są genialną dekoracją, to pozwalają zgrabnie ukryć ewentualne nierówności ścian. Najmodniejszymi wzorami fototapet są figury geometryczne, kwiaty i krajobrazy.

1 thought on “Tapety czarno – białe. Jak stosować, z czym łączyć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!