Zagospodarowanie terenów zielonych potrzebne miastom.

Wszyscy marzymy o zielonych miastach, przestrzeni dającej cień w upalne lato czy trochę oddechu w wiosenny poranek. Im szybciej żyjemy, tym bardziej potrzebujemy skweru, parku czy ogrodu. Rewitalizacja zabytkowych terenów zielonych to jeden ze sposobów na odzyskanie tych cennych i potrzebnych przestrzeni.

Jaki jest główny cel rewitalizacji?

Pewnie się domyślasz, że rewitalizacja to przywrócenie do życia obszarów zdegradowanych. Nic nie jest wieczne i z czasem niszczeje. Rewitalizacja nie dotyczy tylko terenów zielonych, ale jest ona równie ważny, jak pozostałych. Realizując projekt rewitalizacji, jego twórcy chcą nie tylko poprawić estetyczne wrażenia. Ważnym aspektem jest wprowadzenie nowych funkcjonalności. Zatem głównym celem jest to, żeby żyło nam się wszystkim lepiej. Rewitalizacja to najczęściej długi i żmudny proces, ale spektakularny efekt przeprowadzonych zabiegów stanowi swego rodzaju nagrodę dla mieszkańców i turystów.

Od czego zacząć, by w końcu naprawić zieloną przestrzeń?

Niezależnie, czy zaczynamy projekt parku zabytkowego czy innego obiektu objętego ochroną konserwatorską, przeprowadzić należy szereg niełatwych działań. Począwszy od działań rewaloryzacji i rekonstrukcji, a w końcu rewitalizacji zieleni i terenów historycznych osiągniemy pożądany cel.

Czym jest rewaloryzacja? W ogrodzie czy parku już po kilku latach zaniedbania pojawiają się często nieodwracalne, negatywne zmiany. Systematyczne zabiegi pielęgnacyjne o każdej porze roku i te przywracające utracony styl terenów zielonych (rewaloryzacja) są niezawodnym sposobem na uratowanie przemijającego piękna.

Czym jest rekonstrukcja zabytku? W architekturze oznacza odtworzenie zniszczonego budynku lub innego obiektu o dużej wartości historycznej czy krajobrazowej.

To wszystko składa się na projekt rewitalizacji, którego końcowa koncepcja zależy m.in. od przeprowadzonych inwentaryzacji terenowych. Właściwie przygotowany projekt obejmuje m.in. ścieżki, układy wodne, elementy małej architektury oraz historyczne drzewostany.

Dlaczego tak brakuje nam w życiu zieleni?

Mieszkając w dużym mieście ciężko uciec od smogu. Statystyki nie kłamią. Z roku na rok wzrastająca potrzeba świeżego powietrza, sprawia że coraz trudniej jest żyć w mieście. Nie każdy może sobie pozwolić na przeprowadzkę na wieś, gdzie oddycha się pełną piersią. W dużej mierze pomoże nam się przystosować ogólnokrajowa rewitalizacja miast i terenów zielonych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!