Bielsko-Biała, podobnie jak wiele innych mniejszych i większych miast boryka się z problemem dużego zaśmiecenia. Niestety, najczęściej jest to kwestia braku świadomości mieszkańców, którzy nie zawsze potrafią uszanować dobro wspólne. Władze miasta dbają więc na wiele sposobów o to, aby problem z nadmiernym zaśmieceniem wyeliminować.

Bielsko-Biała jest miastem, które ze względu na swoje położenie jest odwiedzane o każdej porze roku przez liczne rzesze turystów. Do mieszkańców miasta oraz jego władz należy więc zadbanie o to, aby turyści wynieśli z miasta dobre wspomnienia. Nadmiar śmieci z pewnością nie przyczynia się do dobrego i pozytywnego wizerunku miasta. Warto więc dbać o uprzątnięcie bałaganu nie tylko w sezonie turystycznym, ale o każdej porze roku. Władze dbają przede wszystkim o to, aby w każdym miejscu miasta znajdowała się odpowiednia ilość kontenerów na śmieci i śmietników, aby bez problemu można było pozbyć się wszystkich śmieci na przykład podczas spaceru.

Dbanie o czystość wymaga uświadamiania mieszkańców

Władze Bielska-Białej dbają również o promocję segregowania śmieci wśród mieszkańców. Według miejskich przepisów, mieszkańcy, którzy segregują śmieci płacą za ich wywóz o wiele mniej niż osoby, które wyrzucają śmieci do zbiorczych śmietników i nie zadają sobie trudu, aby segregować poszczególne odpady. W rzeczywistości segregacja śmieci nie jest skomplikowana ani trudna, można się tego nauczyć w bardzo krótkim czasie. Co więcej, segregacja jest w dzisiejszych czasach potrzebna, gdyż jest podstawą recyklingu, z którego można odzyskać sporo surowców wtórnych. A to ma spore przełożenie na dbanie o środowisko. Bielsko-Biała dba również o nieustanny rozwój miejskiej sieci kanalizacyjnej, dzięki czemu regularnie kolejne budynki są podłączane do sieci miejskiej. Niestety, nie da się sprawić, że by wszyscy mieszkańcy mogli korzystać z wygody, jaką jest kanalizacja.

Szambo to nadal konieczność na wielu posesjach

Mieszkańcy szczególnie terenów podmiejskich nie mają podłączenia do kanalizacji i musza gromadzić nieczystości w tradycyjnych betonowych szambach. Owszem, dobrym rozwiązaniem są w dzisiejszych czasach także przydomowe oczyszczalnie ścieków, jednak nie cieszą się one zbyt dużą popularnością ze względu na dosyć wysoką cenę, która przerasta możliwości przeciętnego inwestora. Tymczasem zwykłe szambo betonowe ceny ma dosyć przystępne i większość mieszkańców domów jednorodzinnych może sobie na nie pozwolić. Każdy właściciel szamba musi dbać o to, by było ono regularnie opróżniane przez specjalistyczne firmy. Częstotliwość wywozu należy dopasować do indywidualnych potrzeb mieszkańców danego budynku. Im więcej osób mieszka w domu, tym szybciej szambo się zapełnia, a co za tym idzie – częściej trzeba je opróżniać. Nie można natomiast wylewać nieczystości z szamba nigdzie na posesję czy na pole, gdyż jest to działanie niezgodne z prawem i trzeba liczyć się z wysokimi mandatami za zanieczyszczanie środowiska.

1 thought on “Zalewa nas fala śmieci – jak sobie radzą z tym włodarze Bielska?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!