Analiza sytuacji finansowej w firmie – kto ją wykona?

Brak komentarzy

Dobra, wnikliwa i dokładna analiza sytuacji finansowej w firmie jest potrzebna i przydatna w wielu przypadkach. Trzeba ją zrobić, kiedy firma kiepsko prosperuje i właściciel szuka możliwości wyjścia z kryzysu. Analiza sytuacji finansowej jest również przydatna w momencie, gdy firma jest wystawiona na sprzedaż lub też poszukuje dobrego wspólnika. Warto również wykonać taką analizę w sytuacji, gdy firma całkiem dobrze prosperuje i przymierza się do zdobywania nowych rynków zbytu czy poszerzania działalności.

Analiza sytuacji finansowej firmy to dosyć wymagające zadanie. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę wszystkie firmowe finanse, majątek, wydatki, posiadane kredyty i inne źródła finansowania. W trakcie wykonywania takiej analizy należy brać pod uwagę nie tylko sytuację aktualną firmy, ale również dane historyczne oraz prognozy na przyszłość. Dzięki temu informacja o sytuacji finansowej firmy będzie całościowa i kompletna.

Specjalista od doradztwa dla firm

Jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie wykonać analizy finansowej naszej firmy, dobrym rozwiązaniem będzie zatrudnienie specjalisty z zewnątrz. Powinien to być doświadczony doradca biznesowy, który oferuje profesjonalny konsulting dla firm. Niezależni doradcy są w stanie spojrzeć na całą firmę obiektywnie, z uwzględnieniem takich kwestii, na które właściciel może nawet nie zwracać uwagi. Co więcej, doradcy spoza firmy są obiektywni, nie zawyżają więc wartości przedsiębiorstwa, ani też sztucznie jej nie zaniżają. Przedstawiają wszystkie raporty zgodnie ze stanem faktycznym. Jeśli zlecimy wykonanie analizy finansowej niezależnemu ekspertowi, możemy mieć pewność, że będzie ona wykonana zgodnie z najwyższymi standardami. Lepiej zaufać fachowcom zamiast decydować się na działanie na własną rękę. Właściciele firm często są doskonałymi specjalistami w swoich branżach, ale niekoniecznie znają się na kwestiach finansowych czy biznesowych.

Gdzie szukać sprawdzonych doradców?

Znalezienie dobrego doradcy biznesowego nie jest, wbrew pozorom, zadaniem łatwym. Obecnie na rynku działa całe mnóstwo firm zajmujących się konsultingiem, jednak bardzo często oferują one usługi na dosyć niewysokim poziomie. Jeśli zależy nam na doskonałych usługach, sprawdźmy, czy wybrana firma ma duże doświadczenie na rynku, cieszy się renomą i dobrymi opiniami wśród dotychczasowych klientów. Im więcej pozytywnych opinii usłyszymy na temat danej firmy, tym większą możemy mieć pewność, że faktycznie mamy do czynienia z profesjonalistami. Warto też mieć świadomość, że dobrzy doradcy biznesowi nie należą do tanich. W tej branży nie należy jednak kierować się cennikiem usług, gdyż najczęściej im niższa cena tym słabsze usługi. Warto wydać odpowiednie pieniądze, ale za to mieć pewność, że wszystkie analizy będą przygotowane według najwyższych standardów i z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Kiepsko przeprowadzona analiza finansowa będzie natomiast najczęściej wymagała powtórki. A więc tanie usługi mogą się w efekcie długoterminowym okazać dużo droższe niż te na pierwszy rzut oka drogie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!