W czasie pandemii koronawirusa wielu katolików było zmuszonych borykać się ze swoimi relacjami z kościołem – budynkami, społecznością, a zwłaszcza z sakramentami, które zazwyczaj wymagają fizycznej bliskości, która jest obecnie prawie niemożliwa. Dla wielu doświadczenie oddzielenia się od ich zwyczajowych wzorców modlitwy i uwielbienia było wyzwaniem duchowym, emocjonalnym i logistycznym. Jednak wielu teologów i innych osób zajmujących się posługą duszpasterską twierdzi, że ta walka stanowi również realną okazję do katechezy, zwłaszcza wokół sakramentów. To, jak wspólnoty wyznaniowe odpowiedzą na tę walkę, może mieć trwały wpływ na to, w jaki sposób sakramenty są nauczane dzieci i rodziny, jakie są ich priorytety w życiu duchowym i czy ludzie pojawią się po nich w przyszłości. Jednym z mocno związanych tematów jest Pierwsza Komunia święta.

Pierwsza Komunia święta – czy możemy liczyć na majowe uroczystości?

Mamy dalszy ciąg lockdownu – to fakt. Nowe obostrzenia zdają się nie przynosić dobrych wieści dla rodziców dzieci, które przygotowują się do przyjęcia pierwszej komunii świętej w tym roku. Aby znaleźć odpowiedź na pytanie o to, czy warto zacząć przygotowywać się również fizycznie, a nie tylko duchowo do tego wydarzenia – dobrze jest wziąć pod uwagę to, co mówi się na ten temat, sięgając do dość wiarygodnych źródeł, mając jednak cały czas w głowie fakt, że wirusa na 100% i tak nikt nie jest w stanie przewidzieć.

Mówi się sporo o tym, że sposób organizacji i przygotowania do Pierwszej Komunii świętej powinien być dopasowany do tego, co aktualnie dzieje się w szkole, do której uczęszcza dziecko. Jeśli zajęcia trwają i wszystko odbywa się zgodnie z planem, można się spodziewać, że i same uroczystości też będą mieć miejsce, oczywiście w aktualnym reżimie sanitarnym. Zatem nie można odpowiedzieć na pytanie ogólnie, ale raczej powinno się szukać odpowiedzi na poziomie lokalnym – w placówce edukacyjnej dziecka, czy Kościele Parafialnym.

Sklepy przygotowane na Pierwszą Komunię świętą

Mocno kciuki trzymają właściciele wszystkich sklepów oferujących dekoracje i inne okolicznościowe gadżety, które w piękny sposób pozwalają jeszcze bardziej celebrować tę uroczystość. Dzięki temu przeglądając ich oferty już teraz można liczyć na duży wybór dekoracji na I Komunię i na pewno dobre ceny. Warto więc już teraz rozejrzeć się po tym co mają do zaproponowania i całkiem mądrym pomysłem – składać zamówienia. Ma to wielorakie plusy – od samego faktu, że w ten sposób będzie się przygotowanym, jeśli sprawdzi się optymistyczny scenariusz i Pierwsze Komunie święte odbędą się zgodnie z terminem, zamiast kupowania niezbędnych rzeczy na ostatnią chwilę, co może nieść ze sobą ryzyko, że nie zdąży się zakupić wszystkiego. Poza tym trzeba mieć świadomość, że taki ruch to również wielkie wsparcie dla sklepów, które się przygotowują do tego, by zapewnić wszystkim pełny asortyment, mimo tego, iż wiedzą że w jakiś sposób podejmują ryzyko. Bez względu na to, czy uroczystość odbędzie się w maju czy kiedy indziej – odbędzie się, a zamawiając dziś robi się coś dobrego już teraz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!