Niemal każdy zdaje sobie sprawę z tego, że bez dobrego CV nie ma mowy o zdobyciu wymarzonej pracy. Nieco inaczej wygląda to w przypadku Listu Motywacyjnego. Wiele osób uważa, że jest to mało istotny dokument aplikacyjny i szkoda czasu na jego pisanie. Czy słusznie? Ile zależy od dobrego CV i Listu Motywacyjnego?

Dlaczego musisz pisać CV i List Motywacyjny?

Zarówno CV, jak i List Motywacyjny bardzo często są dokumentami obowiązkowymi, które trzeba składać, gdy aplikuje się w odpowiedzi na oferty pracy dostępne m.in. w serwisach internetowych typu Pracuj.pl. Mówią o tym same ogłoszenia. Nie wypełnienie tego obowiązku w wielu przypadkach jest jednoznaczne z odrzuceniem kandydata z procesu rekrutacji już na pierwszym jego etapie.
Poświęć więc czas na stworzenie dobrych dokumentów aplikacyjnych, jeśli na horyzoncie pojawiła się praca odpowiadająca Twoim potrzebom i aspiracjom. To z nich rekruter dowie się, dlaczego warto będzie zaprosić Cię na rozmowę kwalifikacyjną i bliżej poznać Twoje atuty. Lekceważące podejście do obowiązków jeszcze przed rozpoczęciem pracy stawia Cię w złym świetle.

Co napisać w CV, a co w Liście motywacyjnym?

CV jest miejscem, w którym prezentujesz swoje kwalifikacje i kompetencje. Rekruter rzuci na niego okiem, by zorientować się, czy spełniasz podstawowe wymagania pracodawcy. Jeśli uzna, że warto przyjrzeć się bliżej Twojej kandydaturze na dane stanowisko, sięgnie po List Motywacyjny.
Pamiętaj, że na ogłoszenie może odpowiedzieć wiele osób. Musisz więc zadbać o to, by już w pierwszym zdaniu zachęcić rekrutera do przeczytania całego Listu Motywacyjnego. Mało interesujący wstęp może mu zasugerować, że szkoda czasu na dalszą lekturę.
W Liście Motywacyjnym postaraj się uzupełnić informacje zawarte w CV. Przedstaw tu szczegółowo swoje sukcesy wplecione w konkretne sytuacje. Napisz też, dlaczego uważasz, że firma zyska zatrudniając właśnie Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!