W Polsce funkcjonuje wiele fundacji, przytulisk i schronisk, które pomagają bezdomnym psom, kotom i innym zwierzakom. W jaki sposób każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do pomocy takim zwierzętom? Jak pomóc tego typu instytucjom, szczególnie teraz w dobie pandemii?

Czy byłeś kiedyś w schronisku dla zwierząt? Albo czy pomagałeś fundacjom w ratowaniu zwierzaków? Jeśli nie to najwyższy czas zacząć. Schroniska są finansowane przez gminy, jednak wysokość tych środków nie jest duża. Tego typu miejsca utrzymują się przede wszystkim ze wsparcia udzielanego przez osoby prywatne oraz firmy. Szczególnie w dobie pandemii, kiedy to środki przeznaczane są na walkę z pandemią i jej skutkami, taka pomoc jest bardzo ważna. Fundacje dla zwierząt działają na innych zasadach niż schroniska, dlatego tym bardziej wymagają naszej uwagi i zainteresowania.

Pandemia a funkcjonowanie przytulisk

Wiele środków dla schronisk czy fundacji pozyskiwana jest na różnego rodzaju eventach i imprezach masowych. Zawieszenie tego typu spotkań znacząco wpłynęło na uszczuplenie środków. Akcje wsparcia organizowane były także w szkołach i placówkach oświatowych. Z uwagi na przejście na system nauczania zdalnego i ograniczenia wynikające z obostrzeń, schroniska nie mogą już liczyć na hojną pomoc uczniów i rodziców.
Poza tym ludzie, którzy do tej pory regularnie wspierali finansowo schroniska ograniczyli swoją działalność z uwagi na trudności gospodarcze, strach przez utrata pracy itd.
Schroniska i fundacje korzystały także ze wsparcia wolontariuszy, którzy chętnie poświęcali swój czas, aby opiekować się zwierzakami, na przykład wyprowadzali psy na spacery. Taka pomoc niematerialna jest ogromnie ważna, ponieważ przytuliska nie mogą narzekać na zbyt dużą liczbę pracowników. Każda para rąk się przyda do pomocy. Niestety pandemia ma wpływ także na tą dziedzinę wsparcia. Jesteśmy przecież zachęcani do ograniczenia aktywności i przemieszczania się. Z tego względu wielu wolontariuszy ograniczyło swoje wsparcie.

Jak możemy pomóc?

W jaki sposób każdy z nas może pomóc zwierzakom? Podstawowa forma wsparcia to oczywiście datki pieniężne. Na każdej stronie internetowej schroniska podane są dane do przelewów bankowych oraz do przekazania 1% podatku przy rozliczeniu rocznym. Przytuliska podkreślają, że każda złotówka ma znaczenie. Możemy skorzystać z opcji przelewów stałych i każdego miesiąca przekazać drobną kwotę na schronisko lub też dokonywać jednorazowych wpłat.
Kolejna metoda okazania zainteresowania losem zwierzaków w schronisku to wsparcie materialne – można przekazać karmę, gazety czarno-białe, zabawki dla zwierzaków, środki czystości, koce, ręczniki, smycze, obroże itd. Tego typu pomoc jest bardzo praktyczna i może ogromnie usprawnić działanie przytulisk.
Jedną z najważniejszych form wsparcia jest adoptowanie psa lub kota. Schroniska prowadzą akcje informacyjne na swoich stronach, portalach społecznościowych i w innych miejscach, aby zaprezentować swoich podopiecznych i zachęcić ludzi o wielkich sercach do adopcji. Pamiętajmy, że psiaki wzięte ze schroniska kochają mocniej niż inne.
W akcje pomocy angażują się nie tylko osoby prywatne, ale także firmy. Na przykład sklepy i hurtownie zoologiczne chętnie przekazują karmę i inne akcesoria dla zwierząt.

Reasumując, pamiętajmy o bezdomnych zwierzakach i wspierajmy schroniska.

Artykuł powstał przy współpracy sklepu E-Pazur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!