Przyszli rodzice, jak również ci, którzy doczekali się już potomstwa zastanawiają się, jaką pościel wybrać dla dziecka do łóżeczka. Jaka pościel będzie odpowiednia na ciepłe i chłodne dni?

Wybór odpowiedniej pościeli dla dziecka nie wydaje się żadnym problemem. Jednak im dziecko jest mniejsze, tym bardziej potrzebuje odpowiedniej ochrony, nie tylko przed chłodem ale także poczucia bezpieczeństwa. Już od narodzin dziecka ważną rolę odgrywa właściwe otulanie, w ciasnym otulaczu lub rożku noworodki czują się najlepiej.

Dobrze dobrana pościel dla dziecka powinna spełniać kilka ważnych funkcji:

  1. Nie uczulać – co jest bardzo ważne dla dzieci wrażliwych, z chorobami skóry (np. atopowe zapalenie skóry, grzybica skóry, wysypki) dzieci alergicznych oraz dzieci, których rodzice są alergikami.
  2. Posiadać certyfikaty bezpieczeństwa – gwarancje, że do produkcji pościeli, zostały użyte tekstylia najwyższej jakości. Są to tekstylia np. oznaczone certyfikatem Oeko-Tex Standard, gwarantujące bezpieczeństwo dla najmłodszych.
  3. Posiadać odpowiednie wypełnienie, które spowoduje, że nie tylko utrzyma ona odpowiednią temperaturę, ale również zapewni dziecku komfortowy sen dzięki  jej dobrej wentylacji i regulacji wilgoci.

Pościel dla dziecka powinna nie tylko spełniać szereg omówionych już wymagań, lecz także sprawić, że dziecko z przyjemnością będzie chciało zasypiać w swoim małym lub dużym łóżeczku. Dlatego tez dobrze byłoby gdyby była przyjemna w dotyku oraz miękka.

Pościel można podzielić na dwie grupy :

  1. Pościel dla noworodków i niemowląt- w pierwszych miesiącach życia noworodek spędza wiele godzin śpiąc w łóżeczku, dlatego pościel taka powinna być antyalergiczna i nie powinna przegrzewać ciała dziecka. W zestawie pościelowym noworodka powinien znaleźć się przede wszystkim otulacz lub nieduża kołderka i ewentualnie mała płaska poduszeczka (choć raczej niekonieczna, prześcieradło z gumką oraz ochraniacz, który zabezpieczy materac przed zabrudzeniem.
  2. Pościel dla mniejszych i starszych dzieci – powinna być dostosowana do wieku dziecka, dobrze wentylowana, antyalergiczna i przyjemna w dotyku. Taka pościel w swoim zestawie powinna składać się z płaskiej poduszki oraz większej kołderki, która całkowicie otuli dziecko, może także zapobiec częstemu odkrywaniu nocnemu. Przydatny na materac łóżeczka, może okazać się również ochraniacz, który będzie towarzyszył dziecku przy nauce korzystania z nocniczka lub toalety.

Pościel dla dziecka to bardzo istotny element wyposażenia dziecięcego łóżeczka, powinna być to pościel funkcjonalna i praktyczna. Kolorystyka poszewek dostępnych na rynku jak i komfortowe ich wypełnienie, na pewno zachęci dzieci do snu po każdym dniu pełnym wrażeń i sprawi, że sen nie tylko będzie bezpieczny ale również przyjemny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!