Wybierając kocioł gazowy zapewne szybko zauważysz, jak wiele najróżniejszych ich typów jest dostępnych. Jaki rodzaj kotła wybrać do swojej instalacji grzewczej? W tym artykule pokrótce omawiamy rodzaje gazowych kotłów naściennych.
Żyjemy w klimacie, w którym zimy bywają bardzo chłodne. Każdy budynek mieszkalny musi być zatem wyposażony w wydajną instalację centralnego ogrzewania. A sercem instalacji grzewczej jest urządzenie ogrzewcze. Skuteczność i niezawodność działania instalacji CO w dużej mierze zależy od samego kotła. W Polsce obok kotłów na paliwo stałe najpopularniejsze są piece gazowe. Zastanawiasz się jaki kocioł gazowy wybrać do swojego mieszkania czy domu? Niewątpliwie przyda ci się garść wiedzy na temat typów tych urządzeń.
Kocioł jedno czy dwufunkcyjny?
Jednym z podstawowych rozróżnień typów kotłów gazowych są określenia z powyższego tytułu. Kocioł dwufunkcyjny jest to kocioł, który jednocześnie jest w stanie realizować funkcję zasilania instalacji centralnego ogrzewania w tym samym czasie podgrzewając w razie potrzeby ciepłą wodę użytkową. Podgrzewanie wody użytkowej odbywa się na bieżąco za każdym razem, gdy odkręca się kurek w baterii odpowiadający za ciepłą wodę. Kocioł gazowy ogrzewa wodę użytkową przepływowo, to znaczy, że jej nigdzie nie magazynuje ale podgrzewa ją na bieżąco w specjalnym wymienniku ciepła. Kocioł jednofunkcyjny dostarcza ciepłą wodę w jednym obiegu. Taki kocioł także może realizować podgrzewanie ciepłej wody, ale odbywa się to poprzez podłączony do urządzenia osoby duży zasobnik ciepłej wody. Jak zatem nietrudno się domyśleć kocioł dwufunkcyjny zajmuje mniej miejsca w mieszkaniu niż piec jednofunkcyjny z zasobnikiem. Dlatego właśnie dwufunkcyjne kotły gazowe są najczęściej wybierane do mieszkań w blokach.
Zamknięta czy otwarta komora spalania w kotle gazowym?
Kupując wiszący kocioł gazowy warto się także zastanowić nad wyborem pomiędzy rodzajem komory spalania. Dlaczego jest to istotna decyzja? Otóż kocioł gazowy z otwartą komorą pobiera powietrze potrzebne do spalania gazu bezpośrednio z pomieszczenia, w którym jest zamontowany. Przepisy budowlane określają pewne wymagania co do montażu tego typu urządzeń. Przede wszystkim w kotłowniach z otwartą komorą spalania musi być zamontowana odpowiednich wymiarów kratka wentylacyjna zapewniająca regularny dopływ świeżego powietrza z zewnątrz budynku. Przepisy określają także minimalne odległości zamontowanego takiego kotła od innych urządzeń oraz ścian. Wielu inwestorów decyduje się na zakup kotła turbo, czyli z zamkniętą komorą spalania. Komora, w której odbywa się spalanie gazu jest szczelnie zamknięta, a powietrze doprowadzane z zewnątrz budynku odpowiednio zamontowaną rurą. Ponieważ praca takich kotłów jest niezależna od tego jakie warunki panują w pomieszczeniu, w którym są zamontowane, mogą być one zabudowane, na przykład szafkami kuchennymi lub meblami łazienkowymi.
Potrzebujesz fachowej porady w zakresie doboru kotła gazowego do twojego mieszkania? Zapraszamy serdecznie do kontaktu z firmą InstalatorSanitarny z Warszawy. Firma specjalizuje się w montażu oraz konserwacji gazowych kotłów naściennych.
Kotły gazowe Tomasz Sprysak Warszawa
https://instalatorsanitarny.com.pl/
tomasz@sprysak.pl
733 066 220