Sezon wiosenno-zimowy to nie tylko piękna pogoda, ale również prawdziwa plaga kleszczy, których z roku na rok jest coraz więcej. Problem dotyczy nie tylko ludzi, ale również naszych czworonożnych pupili, które lubią biegać po wysokich trawach, krzakach czy lasach.
Co roku problem kleszczy dotyka wszystkich właścicieli psów i wychodzących kotów. Nie należy tego bagatelizować, gdyż kleszcze są nośnikami wielu groźnych chorób. Choroby odkleszczowe w przypadku zwierząt są trudne do wyleczenia, bardzo często powodują przewlekłe dolegliwości, a stany ostre mogą skończyć się nawet śmiercią pupila. Jak poradzić sobie z problemem kleszczy? Wspólnie ze specjalistą ze sklepu zoologicznego www.keko.pl zgłębiliśmy dla Was problem bezpieczeństwa naszych pupili.
Wyciągaj kleszcza specjalnymi szczypcami
W gabinetach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych można kupić specjalne szczypce, dzięki którym szybko i sprawnie wyjmiemy kleszcza ze skóry naszego czworonoga. Specjaliści zalecają, by kleszcza wyrywać szybkim i sprawnym ruchem. Nieprawidłowe jest wykręcanie kleszcza czy smarowanie go czymś tłustym, aby szybciej wyszedł. W taki sposób może się okazać, że wyjmiemy tylko część insekta, a jego fragment nadal pozostanie w ciele. W sezonie na kleszcze warto pamiętać, aby regularnie przeglądać nasze zwierzaki po każdym spacerze.
Warto zwracać uwagę szczególnie na miękkie i ciepłe partie ciała – kleszcze lubią przyczepiać się do brzucha, za uszami czy w pachwinach. Bardzo często znajdują sobie takie miejsce, że są trudne do namierzenia, dopóki nie urosną po napiciu się krwi. A wtedy są już wpite na tyle długo, że na pewno zdążyły wpuścić do krwi szkodliwe substancje.
Preparaty zapewnią kompleksową ochronę
Szczypczyki do wyciągania kleszczy sprawdzają się w sytuacji, gdy nasz pupil już złapie niechcianego lokatora. Warto jednak zadbać o to prawidłową profilaktykę, która sprawi, że zwierzę będzie w pełni chronione nie tylko przed kleszczami, ale również przed innymi szkodnikami. W gabinetach weterynaryjnych oraz w sklepach zoologicznych dostępne są specjalne preparaty, które zapewniają zwierzakom kompleksową ochronę (doskonale sprawdzą się preparaty https://www.keko.pl/pol_m_Psy_Zdrowie-i-profilaktyka-psow_Akcesoria-do-usuwania-kleszczy-559.html lub ten https://www.keko.pl/pol_m_Psy_Zdrowie-i-profilaktyka-psow_Preparaty-na-pchly-kleszcze-i-pasozyty-562.html). Najczęściej kropelkę preparatu należy zakropić na karku zwierzaka i praktycznie od tego momentu jest on już dobrze chroniony. Jeśli nawet podczas spaceru zaatakują go kleszcze, z pewnością nie zdążą przedostać się z sierści do skóry, gdyż niemal od razu giną.
Preparaty na kleszcze są skuteczne, ale trzeba pamiętać, że nie są odporne na działanie wody. Jeśli zwierzak mocno zmoknie podczas ulewnego deszczu lub gdy postanowimy go wykąpać, trzeba liczyć się z tym, że zabieg z preparatem trzeba będzie powtórzyć. Jedno zakropienie najczęściej zapewnia bezpieczeństwo na co najmniej kilka tygodni. Preparaty kosztują zwykle kilkanaście złotych. Warto w nie zainwestować, gdyż to niewielka kwota w porównaniu z potencjalnymi kosztami chorób powodowanych przez kleszcze.