Socjolog, czyli specjalista od struktur społecznych i zmian w nich zachodzących na przestrzeni czasu może znaleźć zatrudnienie w naprawdę wielu dziedzinach. Wystarczy spojrzeć na specjalności na tym kierunku studiów, które są często bardzo rozbieżne, dlatego socjologów można znaleźć niemal w każdej branży począwszy od naukowej, a na handlu kończąc.

Socjolog, czyli kto?

Osoba, która skończyła studia na kierunku socjologia ma nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również szereg wiedzy praktycznej. Krzywdzące jest stwierdzenie, że to humanista, gdyż tak naprawdę poza kwestią zajmowania się kwestiami społecznymi, czyli związanymi z ludźmi w kontekście grup społecznych, a nie jednostką, jak w przypadku psychologii, ma wiele kompetencji z zakresu przedmiotów ścisłych. Na studiach musi bowiem przebrnąć przez takie przedmioty jak statystyka, logika, czy metody badań socjologicznych w gruncie rzeczy oparte na tych dwóch pierwszych zagadnieniach. Socjolog potrafi zatem sporządzać ankiety, wywiady oraz prowadzić obserwacje w celu wyciągania konkretnych wniosków, które mogą służyć nauce, ale również biznesowi. Stąd socjolog jako dobry analityk może być przydatny w każdej branży. Często socjologowie są zatrudniani przy kampaniach politycznych i wykonują na zlecenie badania opinii społecznej. Podstawową jednostką pracy socjologa może być zatem biuro badań opinii społecznej. Znajdzie zatrudnienie również w urzędach np. Urzędzie Pracy, czy Urzędzie Statystycznym. Formułowanie hipotez badawczych nie powinno sprawiać mu trudności, podobnie jak dopasowywanie do nich odpowiednich technik i narzędzi. Oczywiście socjolog może pracować również w dziale HR. Osób z takim wykształceniem nie brakuje również w branży Public Relations, czy w dziennikarstwie. Specjalnością na kierunku socjologia jest również często praca socjalna, zatem również w tej materii socjolog może podjąć zatrudnienie.

Gdzie szukać ofert dla socjologa?

Oczywiście poza Urzędem Pracy, warto szukać ofert w Biuletynach Informacji Publicznej, a także na portalach takich, jak Pracuj.pl. Oferty pracy mogą być naprawdę ciekawe. Już na studiach można podjąć pierwsze zatrudnienie i pracować np. jako tajemniczy klient, czy ankieter, a potem rozwijać swoje umiejętności w ośrodkach badawczych. Socjolog może być również pomocnym współpracownikiem dla wielu przedsiębiorstw. Przygotowując się do wprowadzenia nowego produktu na rynek często potrzebują potwierdzenia jego skuteczności, a także wyboru np. odpowiedniej szaty graficznej. Tu pomocne mogą być badania konsumenckie. Z kolei chcąc wprowadzić kampanię marketingową, warto zorganizować badania focusowe, które wskażą czy podążą się we właściwym kierunku, a także podsuną nowe pomysły. Praca socjologa może być satysfakcjonująca, a jednocześnie naprawdę dobrze opłacana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!