Nieżyt nosa to inna nazwa kataru. Oznacza stan zapalny w obszarze błony śluzowej nosa wywołany zwykle przez wirusy albo alergeny. Towarzyszy mu wzmożona produkcja wydzieliny mającej usunąć niekorzystne czynniki z organizmu. Nieżyt nosa może być jednym z objawów przeziębienia. Jak go leczyć? Jakie domowe i apteczne środki pomogą na katar?

Woda morska i roztwory soli fizjologicznej do udrażniania i oczyszczania nosa

Środkami pomocnymi w łagodzeniu nieżytu nosa są sól fizjologiczna i woda morska. Mogą występować w formie zakraplaczy lub aerozoli. Roztwory hipertoniczne wywołują zjawisko osmozy. Powodują, że woda z opuchniętej śluzówki znajduje ujście. Obkurczenie się błony śluzowej daje efekt udrożnienia nosa. Krople czy spraye z wodą morską lub solą fizjologiczną pomagają także nawilżyć i oczyścić śluzówkę z wydzieliny oraz patogenów.

Leki na katar – tabletki, spraye i krople do nosa

W leczeniu nieżytu nosa wykorzystuje się substancje mające obkurczać naczynia krwionośne błony śluzowej nosa oraz zmniejszać obrzęk. Zadaniem wspomnianych środków jest również ograniczenie wytwarzania wydzieliny.

W składach tabletek na katar można często znaleźć fenylefrynę lub pseudoefedrynę. Składniki pomagają udrożnić jamę nosową i tym samym ułatwiają oddychanie. Spraye i krople na katar zawierają przede wszystkim oksymetazolinę bądź ksylometazolinę. Środki te zmniejszają przekrwienie, obrzęk i wysięk błon śluzowych nosa. Szybko pomagają odetkać zablokowane drogi oddechowe. Należy pamiętać, że omówione leki na katar powinny być stosowane doraźnie i przez krótki czas. Ich nadużywanie prowadzi do tzw. polekowego nieżytu nosa.

Nieżyt nosa – domowe sposoby

W przypadku kataru można zdecydować się na wykonanie inhalacji parą wodną. W ten sposób uda się w pewnym stopniu zmniejszyć obrzęk błony śluzowej i udrożnić nos. Inhalacje można wykonać, wdychając parę wodną unoszącą się pod prysznicem czy w czasie ciepłej kąpieli. Innym rozwiązaniem jest napełnienie miski gorącą wodą i dodanie do niej soli lub olejku eterycznego (eukaliptusowego, sosnowego bądź miętowego). Po przygotowaniu mieszanki należy pochylić się nad naczyniem, nakryć głowę ręcznikiem i przez kilka minut (przynajmniej 5) swobodnie wdychać powietrze połączone z parą wodną.

Wcześniej wspomniane olejki eteryczne warto wykorzystać w walce z katarem również w inny sposób. Jeżeli nie ma ku temu zdrowotnych przeciwwskazań, kilkoma kroplami olejku można skropić chusteczki higieniczne albo pościel. Unoszący się zapach pomoże udrożnić nos. Zamiast olejków można zastosować podobnie działające plastry aromatyczne do naklejania na piżamę albo posmarować klatkę piersiową ziołową miksturą na bazie spirytusu lub maścią kamforową.

Nieżyt nosa może uprzykrzać codzienne funkcjonowanie i przeszkadzać w spokojnym śnie. Aby poradzić sobie z katarem, warto sięgnąć po ogólnodostępne tabletki, krople czy spraye na katar, a także zastosować domowe sposoby takie jak inhalacje czy aromaterapia. Dzięki opisanym metodom uda się złagodzić męczącą dolegliwość i przywrócić swobodne oddychanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!