Jeśli kuchnia jest sercem domu, czy nie każdy powinien móc z niej korzystać? Z dodatkowym przemyśleniem kuchnia może pomieścić wszystko – od małych dzieci piekących pierwszą partię ciastek, aż po tych, którzy już mają fizyczne ograniczenia. Kuchnie wymagają większej uwagi niż kiedykolwiek wcześniej, jeśli naprawdę chcemy przyjąć koncepcję uniwersalnego wzornictwa.

Uniwersalny design jest prosty i intuicyjny, z funkcjami i produktami, które pozwalają osobom w każdym wieku i o różnych zdolnościach fizycznych korzystać z niego wygodnie i bezpiecznie. W przypadku miejsca tak ruchliwego i ważnego kuchnie na wymiar może to być najlepsza rzecz.

Oto jak dostosować niektóre podstawowe obszary w kuchni przy użyciu uniwersalnych zasad projektowania.

Drzwi

Jeśli Twoja kuchnia ma drzwi, upewnij się, że ma ona co najmniej 150 cmi szerokości, aby zapewnić swobodny dostęp osobom korzystającym ze wspomaganego urządzenia. Podwójne drzwi do tej kuchni więcej niż wystarczająco będą się kwalifikować.

Jeśli możesz całkowicie pozbyć się drzwi, jeszcze lepiej. Eliminuje to powszechną przeszkodę w przedostawaniu się do kuchni: konieczność pchania lub obsługiwania wszelkiego rodzaju okuć drzwiowych podczas równoważenia obciążenia po zakupach spożywczych.

Ruch

Planując kuchnię, wybierz optymalną odległość między ladami. Pozwala to na więcej niż jednego kucharza w kuchni, a także pozwala każdemu na wózku inwalidzkim lub chodziku łatwo funkcjonować bez uderzania w szafki. W kuchni w kształcie litery U zaplanuj minimalny odstęp między przeciwnymi blatami. Dzięki temu wózek inwalidzki ma wygodny promień skrętu. Większe otwarte kuchnie i przestrzenie wydają się działać najlepiej, gdy przeszkody zostaną całkowicie wyeliminowane.

Obszary robocze

Jeśli ktoś jest na wózku inwalidzkim, zaplanuj obszary robocze, które mają wolną przestrzeń pod nimi, aby umożliwić łatwy dostęp do urządzeń. Przestrzeń na kolana powinna mieć również optymalną szerokość. Upewnij się, że odsłonięta instalacja hydrauliczna jest izolowana, zakryta lub za panelami drzwi, aby zapobiec poparzeniom gorących rur. Możesz mieć także chowane drzwi zamykające przestrzeń pod stanowiskiem roboczym, gdy nie jest ono używane.

Regulowane blaty i szafki to kolejna świetna funkcja, którą należy wziąć pod uwagę przy planowaniu optymalnej kuchni. Jednostki robione na wymiar z regulacją wysokości umożliwiają stworzenie optymalnego i ergonomicznie poprawnego środowiska pracy, umożliwiając wszystkim bezpieczną, wspólną lub niezależną pracę. Wysokości można regulować ręcznie, za pomocą korby ręcznej lub po naciśnięciu przycisku po podłączeniu przez elektryka.

Blaty

Jeśli masz miejsce na wyspę lub półwysep z miejscami do siedzenia, ustaw wysokość tak samo, co wysokość stołu. Zapewnia to optymalne miejsce do siedzenia dla każdego, niezależnie od wieku i mobilności. Małe dzieci mogą usiąść na zwykłym krześle, a starsi ludzie nie muszą podnosić się na stołku barowym. Wózek inwalidzki może po prostu wsunąć się.

Więcej inspiracji do stworzenia optymalnie zaprojektowanej kuchni znajdziesz tutaj: https://kuchnieportal.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!